niedziela, 15 marca 2015

Mały książę z Paryża

źródło: wikipedia.org
PSG ograło Chelsea w 1/8 finału Ligi Mistrzów w dużej mierze dzięki niemu. Filigranowy, skromny, nierzucający się w oczy, ale na boisku waleczny, zadziorny, wręcz agresywny, nieodpuszczający nikomu, do tego elegancki, genialny technicznie, wyjątkowo dokładny. Często nazywany nową wersją Andrei Pirlo. Mały książę z Paryża. Marco Verratti od A do Z.

Antonio Conte. Obecny selekcjoner reprezentacji Włoch na razie nie stawia na Verrattiego. Dotąd pozwolił mu zagrać tylko w meczu eliminacji Euro 2016 z Maltą. Marco w wywiadzie dla goal.com mówił tak: - Conte zbudował znakomitą drużynę, ale według zupełnie innej filozofii. Jego 1-3-5-2 znacznie różni się od systemu, w jakim gra PSG, co powoduje, że potrzebuję więcej czasu, by nauczyć się przesuwać na boisku tak, jak tego ode mnie wymaga. Conte lubi pomocników, którzy pracują dużo bez piłki, stwarzając przestrzeń napastnikom. To nie mój styl, lecz zawsze mogę spróbować tak grać. Uważam jednak, że najlepiej czuję się ustawiony tuż przed obrońcami, ale tam jest Pirlo. Moje miejsce w reprezentacji jest więc teraz na lewej lub prawej stronie... ławki rezerwowych.

Bravo Award. Nagroda przyznawana od 1978 roku przez włoski magazyn "Guerin Sportivo" najlepszym młodym piłkarzom w Europie. Verratti otrzymał ją w 2012 roku po znakomitym, zakończonym awansem Pescary do Serie A sezonie. Dwa lata później został z kolei wybrany graczem młodego pokolenia sezonu 2013/2014 w Ligue 1, znalazł się też w najlepszej jedenastce ligi, podobnie zresztą jak rok wcześniej.



Carlo Ancelotti. To Włoch ściągnął Verrattiego do Paryża i na niego postawił. Marco zagrał pod jego wodzą 39 meczów, w których zanotował 4 asysty. Ancelotti mówił o swoim rodaku tak: "By być drugim Pirlo, musi jeść więcej chleba! Powinien też szybciej pozbywać się piłki, choć jego kontrola nad futbolówką jest fantastyczna. Jemu presja przeciwnika w ogóle nie przeszkadza. Gra tak, jakby nikogo wokół niego nie było. Aby stać się jeszcze lepszym, musi szybciej podejmować decyzje na boisku". To opinia sprzed kilkunastu miesięcy. Dziś widać, że Verratti wziął sobie słowa obecnego trenera Realu Madryt do serca. Gra bowiem zdecydowanie szybciej. Ciągle zdarza mu się holować piłkę, robi to jednak znacznie rzadziej niż w poprzednim sezonie.

Dieta. Jak każdy zawodowy piłkarz Verratti musi uważać na to, co je. Choć akurat w jego przypadku nie jest to aż tak istotne - waży przecież zaledwie 60 kilogramów i powinien trochę "przypakować". Piłkarz przyznawał w wywiadach, że jedną z niedogodności po przeprowadzce do Paryża była właśnie francuska kuchnia, do której Marco nadal nie może przywyknąć. - Włoskie jedzenie jest po prostu najlepsze - powiedział w rozmowie z "Four Four Two". - Nie zamienię go na żadne inne. Czasem sam gotuję. Moja specjalność to... pasta in bianco.

Eusebio Di Francesco w 2010 roku trafił do Pescary, która była jego drugim klubem w trenerskiej karierze. To on zbudował fundament pod sukces, jakim był awans do Serie B wywalczony w 2012 roku już pod wodzą Zdenka Zemana - Di Francesco odszedł bowiem do Lecce. Verratti stał się ważną postacią Pescary właśnie dzięki niemu. Obaj współpracowali ze sobą w 28 meczach. Marco strzelił w nich jednego gola, miał 2 asysty i otrzymał tylko 4 żółte kartki. Laurent Blanc byłby zadowolony, gdyby jego podopieczny zredukował liczbę kar do tego poziomu. - Wielokrotnie go upominam, robił to też Carlo Ancelotti, ale on wydaje się nie słuchać. Jeśli nie przestanie dostawać tylu "głupich" kartek, będę zmuszony zmieniać go już w przerwie meczu - mówił na początku lutego trener PSG.

Francja. 18 lipca 2012 roku Verratti podpisał kontrakt z Paris Saint-Germain. Paryski klub zapłacił za niego 12 mln euro, wygrywając wyścig m.in. z AS Roma, Juventusem Turyn i SSC Napoli, które także chciały mieć geniusza z Pescary u siebie. W barwach klubu z Parc de Princes zadebiutował w spotkaniu z Lorient, 12 sierpnia. Dziś jego bilans to 119 meczów, 2 gole i 19 asyst (stan na 15 marca 2015).

Gianni Morandi. Przed meczem Verratti często słucha muzyki, to go pozytywnie nastraja i motywuje. Lubi włoski pop, a zwłaszcza Gianniego Morandiego. Urodzony w 1944 roku wokalista reprezentował Włochy na festiwalu Eurowizji w 1970 roku.

Honory. Co roku prestiżowe magazyny piłkarskie prezentują rankingi 100 najlepszych graczy. W zestawieniu za 2014 rok przygotowanym przez "L'Equipe" Verratti był 47. "The Guardian" umieścił Włocha na 64. lokacie, a "Four Four Two" nie wiedzieć czemu o nim zapomniał. W rankingach uwzględniających trwający sezon rozgrywający z Pescary będzie znacznie wyżej.

Ibrahimović Zlatan. Verratti przyznaje, że trenowanie ze Szwedem wiele mu daje. Nie ukrywa też, że Zlatan jest liderem PSG. By lepiej wyjaśnić, jaką rolę odgrywa on w zespole i co mu daje, w wywiadzie dla "Four Four Two" Marco opowiedział taką oto historię. - Przed wygraniem ligi w sezonie 2012/13 przygotowywaliśmy się do meczu z Lyonem. Carlo Ancelotti był nieco spięty. Ibra podszedł do niego i spytał, czy wierzy w Jezusa. Włoch odpowiedział: tak, więc Zlatan stwierdził: dobrze, czyli wierzysz także we mnie. Wyluzuj, będzie dobrze!. Ibrahimović właśnie taki jest. Ma bardzo dużo pewności siebie, co pozwala mu być znakomitym piłkarzem.

Juventus Turyn. Verratti jest kibicem Juventusu Turyn, a w dzieciństwie jego idolem był Alessandro Del Piero, od którego uczył się m.in. techniki przyjmowania piłki i dryblingu. Verratti podziwiał też Zinedine'a Zidane'a w czasach, gdy był on zawodnikiem Starej Damy. W 2012 roku Marco miał okazję dołączyć do swojego ukochanego klubu. Większa pensja w Paryżu okazała się jednak ważniejsza od uczuć. Być może wkrótce marzenie o grze w Juve się spełni. Media spekulują o bowiem o wymianie na linii Paryż-Turyn. Do Francji miałby wyjechać Paul Pogba, a w zamian do stolicy Piemontu trafiłby Verratti i... kilkadziesiąt milionów euro.

Kartki. Verratti ma jedną poważną wadę - zbyt często dostaje żółte kartki, głównie za głupie faule na połowie rywala i podważanie decyzji arbitrów. Jako gracz PSG został ukarany już 37 razy. W tym sezonie we wszystkich rozgrywkach obejrzał 10 "żółtek", co stanowi 15% kar całej drużyny. Verratti musi popracować nad kontrolą emocji na boisku. Klasowy pomocnik nie może dawać się prowokować w tak łatwy sposób, dyskusje z sędziami też powinien sobie darować.

Laura Zazzara. Tak nazywa się partnerka Marco. Znają się od dzieciństwa, mieszkali bowiem w sąsiedztwie. Są razem od 16 roku życia. 12 marca 2014 roku na świat przyszedł ich syn, Tommaso.

MotoGP. Wyścigi motocykli to ulubiony sport Verrattiego. Piłkarz trzyma kciuki szczególnie za swojego rodaka, aktualnego wicemistrza świata, Valentino Rossiego, ścigającego się w barwach zespołu Yamaha Factory Racing.

Nastawienie. Trzymać głowę wysoko i wiedzieć, co się dzieje wokół zanim otrzyma się futbolówkę. To pomaga ci grać szybko, z pierwszej piłki. Dobre przyjęcie jest podstawą, zwłaszcza na mojej pozycji - mówił Verratti w wywiadzie dla "Four Four Two". Piłkarz dostrzega też rolę dobrej atmosfery w zespole na swoją formę. - Żartuję z kolegami w szatni. To pomaga mi zachować spokój na boisku. Relaks przed meczem jest dla mnie niezbędny, by potem podczas gry być opanowanym. Gdy wychodzę na boisko, jestem maksymalnie skupiony. Nawet jednak, kiedy rozgrywam ważny mecz, staram się wyobrażać sobie, że jestem dzieckiem i właśnie gram z kolegami. Na przykład kiedy stracę piłkę, nie marnuję czasu i energii na martwienie się popełnionym błędem, po prostu staram się go naprawić najszybciej jak to możliwe (...). Najlepsza rada, jaką usłyszałem w trakcie swojej kariery, to graj w stylu, który znasz. Proste, ale jakże skuteczne.

Osiągnięcia. Dwa mistrzostwa i Superpuchary Francji, Puchar Ligi Francuskiej z PSG oraz wygranie Serie B z Pescarą to jak dotąd największe sukcesy sportowe w karierze Verrattiego.

Pescara. Tu 5 listopada 1992 roku przyszedł na świat, choć dorastał już w oddalonej o 130 kilometrów L'Aquili. W 2000 roku trafił do klubu o wdzięcznej nazwie Delfino Pescara 1936. W pierwszej drużynie zadebiutował 9 sierpnia 2008 roku w meczu Pucharu Włoch z Mezzocoroną (2:0). Miał wtedy 15 lat, 9 miesięcy i 4 dni. Częściej w barwach drużyny z Lombardii zaczął grywać w kolejnym sezonie, a na pierwszą bramkę przyszło mu poczekać do 29 maja 2011 roku. Wówczas trafił do siatki w 90. minucie przegranego 2:3 spotkania z Cittadellą. Był to jeden z dwóch goli, jakie Verratti strzelił dla Pescary w 74 meczach, które rozegrał w barwach tego klubu.

Reprezentacja. Verratti był ważnym ogniwem kadr do lat 19, 20 i 21. W dorosłej reprezentacji zadebiutował 15 sierpnia 2012 roku w przegranym 1:2 towarzyskim meczu z Anglią w Bernie. Do tej pory w narodowych barwach wystąpił dziesięciokrotnie. Swojego jedynego gola strzelił 6 lutego 2013 roku w starciu z Holandią, doprowadzając do remisu 1:1 w 91. minucie. Na ostatnich mistrzostwach świata, podobnie jak cała reprezentacja Italii, nie zachwycił. Był na boisku przez 130 minut i wyróżnił się tym, że zepsuł jedynie 2 z 98 podań, które wykonał.

Serie A. Verratti jest jednym z niewielu reprezentantów Włoch, którzy nigdy nie grali w Serie A. Akurat gdy Pescara awansowała do włoskiej ekstraklasy, on zdecydował się na przenosiny do PSG.

Transfer. Już podczas zimowego okna transferowego nazwisko Verratti pojawiało się bardzo często. Pomocnik był łączony z Realem Madryt, Manchesterem United, FC Barcelona i Juventusem Turyn. Niedawno jednak przedłużył kontrakt z PSG do 30 czerwca 2019 roku i otwarcie przyznaje, że nigdzie nie zamierza się ze stolicy Francji ruszać. - Nie mówię tego, by zadowolić kibiców, klub czy nawet media. Jestem po prostu szczery - kocham Paryż. Czuję się dobrze, odkąd przybyłem do tego miasta i klubu. Być tutaj długo - to mój cel, i mam nadzieję, że go zrealizuję. Jestem w zespole, który się rozwija dzięki wspaniałym graczom. Chcę zostać tu tak długo jak to możliwe - mówił w jednym z wywiadów. Klub, który mimo to chciałby pozyskać Verrattiego, musi liczyć się pokaźnymi wydatkami. - Jeśli za Paul Pogbę trzeba zapłacić 100 mln euro, to wartość Marco jest taka sama - twierdzi jego agent Donato Di Campli.

Umiejętności. Verratti jak mało kto potrafi zgubić rywala balansem ciała lub samym przyjęciem piłki. Tę drugą czynność wykonuje od razu w kierunku, w którym ma zamiar biec. Futbolówkę prowadzi przy nodze tak krótko, że odebranie mu jej stanowi nie lada wyzwanie. Choć mierzy tylko 165 cm i waży 60 kg, zastawia się, chroniąc futbolówkę, lepiej niż wielu potężniej zbudowanych graczy. Do tego podaje z niesamowitą celnością - w trwającym sezonie Ligue 1 i Ligi Mistrzów ze skutecznością 91%. Do tego trzeba dodać 6 asyst i 31 wykreowanych okazji bramkowych. Jedynie goli mógłby strzelać więcej. W kampanii 2014/2015 zdobył tylko dwa, choć to i tak postęp. Tyle samo strzelił bowiem w całej dotychczasowej karierze. Z drugiej jednak strony Verratti gra przecież na pozycji cofniętego środkowego pomocnika, siłą rzeczy porusza się więc głównie w centralnej części boiska i częściej walczy pod swoją bramką, niż ma okazję postraszyć bramkarza rywali.


Wartość rynkowa. Według portalu transfermarkt.de Verratti jest obecnie wyceniany na 30 mln euro. Jego wartość rośnie błyskawicznie, wraz z coraz większą boiskową klasą. W 2012 roku, gdy przychodził do PSG za 12 mln euro, transfermarkt.de wyceniał go na 11 mln. Rok później już na 15. W styczniu 2014 cena wzrosła do 20, by w sierpniu być już na poziomie 24 mln. Jeśli Verratti będzie nadal rozwijał się w takim tempie, za kilka miesięcy słowa jego agenta o tym, że jest wart 100 mln euro, mogą stać się ciałem.

Zdeněk Zeman. To dzięki czeskiemu trenerowi, który prowadził Pescarę w zakończonym awansem do Serie A sezonie 2011/2012, o Verrattim usłyszała piłkarska Europa. Zeman powierzył mu rolę cofniętego rozgrywającego. Nauczył grać odważniej, szybciej, bardziej angażować się w akcje ofensywne i więcej ryzykować. W efekcie Pescara prezentowała, według wielu, najładniejszy futbol we Włoszech. Już wtedy Zeman przewidywał, że Marco stanie się światowej sławy piłkarskim reżyserem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz