niedziela, 17 lipca 2016

Giełda transferowa - notowanie 1.

źródło: blog.fieldoo.com
Okno transferowe jest otwarte dopiero kilkanaście dni. Ruch na rynku do tej pory umiarkowany, ale kilka interesujących transakcji już się dokonało. A wkrótce będzie jeszcze ciekawiej. Piłkarze, którzy wyróżnili się podczas Euro 2016 i Copa America Centenario, na razie analizują bowiem otrzymane oferty i lada chwila zaczną podejmować decyzje o tym, gdzie zagrają w nowym sezonie. Zapraszam do lektury raportu transferowego z najsilniejszych lig Europy.

Premier League 

Choć okno transferowe trwa dopiero kilkanaście dni, kluby Premier League na nowych graczy wydały już ponad 400 mln euro! Nadchodzący sezon Premiership zapowiada się bardziej ekscytująco niż Euro 2016 i Copa America Centenario razem wzięte. Josep Guardiola, Antonio Conte, Jose Mourinho na ławkach rezerwowych, do tego nowe gwiazdy na murawie z dotychczasowym królem Paryża - Zlatanem Ibrahimoviciem na czele - to wróży wielkie spektakle i jeszcze większe emocje.

Kto oprócz Zlatana najbardziej wzbogaci ligę i tak bogatą w piłkarskich wirtuozów? Henrikh Mkhitaryan jest w stanie zostać liderem Czerwonych Diabłów, ale równie dobrze może podzielić los Shinjiego Kagawy, któremu w zespole z Old Trafford nie wyszło. Umiejętności ma, pytanie tylko czy jest wystarczająco odporny psychicznie i przygotowany fizycznie, by podołać ogromnym wymaganiom Premiership?

Podobne wątpliwości dotyczą Nolito, nowego gracza Manchesteru City i 22-letniego Michy'ego Batshuayia, autora 23 goli dla Olympique Marsylia w poprzednim sezonie. Bardziej gotowy na grę w Premier League wydaje się od wymienionej wyżej trójki Granit Xhaka - nowy dowódca środkowej linii Kanonierów. Na Euro 2016 pokazał się z dobrej strony, podobnie powinno być z Arsenalu.

W Premier League, jak zwykle, doszło do kilku mocno przepłaconych zakupów. Najbardziej rażą 41,2 mln euro wydane przez Liverpool na Sadio Mané, 18 mln euro wysupłane ze skarbca Bournemouth na zakup Jordona Ibe'a, a także 15 mln przelane na konto Bayernu przez Southampton za Pierre'a-Emile'a Höjbjerga, który w Bundeslidze strzelił tylko 2 gole i zanotował 6 asyst.

Ciekawych transferów dokonał beniaminek z Middlesbrough, choć 15 mln euro za defensywnego pomocnika Martena de Roona, grającego w poprzednim sezonie w Atalancie Bergamo, to jednak o wiele za dużo. Zwłaszcza, że portal transfermarkt.de szacuje jego wartość na kwotę aż trzykrotnie mniejszą. Zespół prowadzony przez Aitora Karankę ma też nowego golkipera, którego forma i przydatność dla drużyny są jednak wielką niewiadomą. Victora Valdés zdążył się już bowiem odzwyczaić od wielkiego futbolu, a i z profesjonalizmem nie było u niego ostatnio najlepiej.

Henrikh Mkhitaryan (Borussia Dortmund - Manchester United, 42 mln euro)
Zlatan Ibrahimović (Paris Saint-Germain - Manchester United, bez odstępnego)
Eric Bailly (Villarreal CF - Manchester United, 38 mln euro)
Granit Xhaka (Borussia Mönchengladbach - Arsenal Londyn, 45 mln euro)
Michy Batshuayi (Olympique Marsylia - Chelsea Londyn, 39 mln euro)
N'Golo Kante (Leicester City - Chelsea Londyn, 40 mln euro)
Nolito (Celta Vigo - Manchester City, 18 mln euro)
Ilkay Gündogan (Borussia Dortmund - Manchester City, 27 mln euro)
Vincent Janssen (AZ Alkmaar - Tottenham Hotspur, 22,1 mln euro)
Victor Wanyama (Southampton FC - Tottenham Hotspur, 14,4 mln euro)
Sadio Mané (Southampton FC - Liverpool FC, 41,2 mln euro)
Loris Karius (1. FC Mainz - Liverpool FC, 6,2 mln euro)
Joel Matip (Schalke 04 Gelsenkirchen - Liverpool FC, bez odstępnego)
Jordon Ibe (Liverpool FC - AFC Bournemouth, 18 mln euro)
Leroy Fer (Queens Park Rangers - Swansea City, 5,6 mln euro)
Andros Townsend (Newcastle United - Crystal Palace, 15,6 mln euro)
James Tomkins (West Ham United - Crystal Palace, 11,7 mln euro)
Nampalys Mendy (OGC Nice - Leicester City, 15,5 mln euro)
Ron-Robert Zieler (Hannover 96 - Leicester City, 3,5 mln euro)
Ahmed Musa (CSKA Moskwa - Leicester City, 19,5 mln euro)
Isaac Success (Granada FC - Watford FC, 15 mln euro)
Marten Stekelenburg (Fulham - Everton FC) - 1 mln euro)
Pierre-Emile Höjbjerg (Bayern Monachium - Southampton FC, 15,0 mln euro)
Nathan Redmond (Norwich - Southampton FC, 13,5 mln euro)
Gökhan Töre (Besiktas Stambuł - West Ham United, wypożyczenie)
Sofiane Feghouli (Valencia CF - West Ham United, bez odstępnego)
Havard Nordtveit (Borussia Mönchengladbach - West Ham United, bez odstępnego)
Antonio Barragán (Valencia CF - Middlesbrough, 2,8 mln euro)
Marten de Roon (Atalanta Bergamo - Middlesbrough, 15 mln euro)
Víctor Valdés (Manchester United - Middlesbrough, bez odstępnego)
Viktor Fisher (Ajax Amsterdam - Middlesbrough, 5 mln euro)

La Liga  


W Hiszpanii na pierwszy plan wysuwają się dwa transfery - gwiazdy Benfiki Lizbona Nicolasa Gaitána do Atlético i lidera Palermo Franco Vázqueza do Sevilli. Zwłaszcza cena za tego drugiego - 15 mln euro - wydaje się promocyjna. Włoch w dwóch poprzednich sezonach Serie A strzelił w sumie 18 goli i miał 17 asyst. Razem z Paulo Dybalą tworzył w kampanii 2014/2015 duet, którego bali się wszyscy defensorzy Serie A. Co prawda to Argentyńczyk w tym tandemie był tym ważniejszym, ale bez wsparcia Vasqueza jego gwiazda mogłaby w ogóle nie zabłysnąć. Były as Palermo do Sevilli powinien pasować idealnie, choć wciąż nie wiadomo, jak będzie wyglądać ta drużyna pod rządami Jorge Sampaoliego.

Samuel Umtiti to kandydat na partnera Gerarda Pique w środku defensywy Barcelony. Lucas Digne zaś będzie raczej pełnił rolę zmiennika Jordiego Alby. Trochę to dziwne, że 22-letni, bardzo utalentowany Francuz, po raz kolejny wybiera ławkę rezerwowych w wielkim klubie, a nie regularną grę w zespole trochę słabszym. Z drugiej strony - Barcelonie się przecież nie odmawia...

Nani podczas Euro przypomniał o sobie fanom i... dyrektorom sportowym klubów z najlepszych lig Starego Kontynentu. Efekt - transfer do Valencii, gdzie przynajmniej teoretycznie pasuje idealnie. W poprzednim sezonie Nietoperze nie miały skrzydłowego z prawdziwego zdarzenia. Nani wydaje się właśnie tym brakującym ogniwem.

Do Hiszpanii wracają Przemysław Tytoń i Roberto. Polak po niezbyt udanym okresie w VfB Stuttgart spróbuje w La Corunii udowodnić, że nadal jest solidnym bramkarzem i może być pewnym punktem drużyny. Hiszpan z kolei miał dość greckiego braku profesjonalizmu i teraz będzie zarabiał w Barcelonie. Ma dać Papużkom spokój, doświadczenie i pewność w bramce.

Samuel Umtiti (Olympique Lyon - FC Barcelona, 25 mln euro)
Lucas Digne (Paris Saint-Germain - FC Barcelona, 12 mln euro)
Denis Suárez (Villarreal FC - FC Barcelona, 3, 25 mln euro)
Álvaro Morata (Juventus Turyn - Real Madryt, 30 mln euro)
Nicolas Gaitán (Benfica Lizbona - Atlético Madryt, 25 mln euro)
Sime Vrsaljko (Sassuolo - Atlético Madryt, 16 mln euro)
Diogo Jota (Paços de Ferreira - Atlético Madryt, 7,2 mln euro)
Alfred N'Diaye (Real Betis - Villarreal CF, 8 mln euro)
Denis Czeryszew (Real Madryt - Villarreal CF, 7 mln euro)
Antonio Sanabria (AS Roma - Real Betis, 7,5 mln euro)
Franco Vázquez (US Palermo - Sevilla FC, 15 mln euro)
Ganso (Sao Paulo - Sevilla FC, 9,5 mln euro)
Joaquin Correa (Sampdoria Genua - Sevilla FC, 13 mln euro)
Hiroshi Kiyotake (Hannover 96 - Sevilla FC, 6,5 mln euro)
Pablo Sarabia (Getafe - Sevilla FC, 1 mln euro)
Leo Baptistão (Atlético Madryt - Espanyol Barcelona, 3,5 mln euro)
Roberto (Olympiakos Pireus - Espanyol Barcelona, 3 mln euro)
José Manuel Jurado (Watford FC - Espanyol Barcelona, 1,2 mln euro)
Pablo Piatti (Valencia CF - Espanyol Barcelona, wypożyczenie)
José Antonio Reyes (Sevilla FC - Espanyol Barcelona, bez odstępnego)
Bebé (Benfica Lizbona - SD Eibar, 1,5 mln euro)
Keko (SD Eibar - Málaga FC, 5 mln euro)
Michael Santos (River Plate - Málaga FC, 4 mln euro)
Facundo Roncaglia (ACF Fiorentina - Celta Vigo, bez odstępnego)
Przemysław Tytoń (VfB Stuttgart - Deportivo La Coruña, 0,5 mln euro)
Bruno Gama (Dnipro Dniepropietrowsk - Deportivo La Coruña, bez odstępnego)
Nani (Fenerbahce Stambuł - Valencia CF, 8,5 mln euro)
Juanmi (Southampton FC - Real Sociedad, 5 mln euro)
Mauricio Lemos (Rubin Kazań - US Las Palmas, 2 mln euro)

Bundesliga

Duży ruch panuje na linii Dortmund - Monachium. Do Bawarii wyjechał Mats Hummels - wychowanek Bayernu - który wraca do tego klubu po siedmiu latach. W 2009 roku BVB zapłaciła za niego 4,2 mln euro. Dziś Bayern, by znów mieć go w swoich szeregach, musiał wydać prawie 40 mln! W drugą stronę udał się Sebastian Rode i pewnie wkrótce tak samo uczyni Mario Götze. Dla tego pierwszego kontrakt w Dortmundzie to doskonała okazja, by przypomnieć o sobie i o tym, jak wielki talent w nim drzemie. Dla drugiego - by odbudować formę sprzed lat i... spróbować odzyskać zaufanie kibiców.

Poza zaciągiem z Monachium Borussia dokonała kilku innych ciekawych transferów. Marc Bartra powinien dobrze zastąpić Hummelsa na środku defensywy, choć na jakość Niemca nie ma co liczyć. W końcu konkurenta na lewej obronie zyskał Marcel Schmelzer i to jakiego - mistrza Europy Raphaëla Guerreiro. Ciekawe, co pokaże sprowadzony z Rennes 19-letni Ousmane Dembéle, który w poprzednim sezonie strzelił w Ligue 1 aż 12 goli.

Renato Sanches - to z pewnością najgorętsze nazwisko tego okienka transferowego w Niemczech. Znakomity portugalski pomocnik ma dopiero 18 lat, a już kosztuje 35 mln euro. Nic w tym jednak dziwnego - mistrz Europy na boisku zachowuje się bowiem jak rutyniarz, zachwycając znakomitym przeglądem pola i przygotowaniem fizycznym. Pod rządami Josepa Guardioli z pewnością stałby się jeszcze lepszym piłkarzem i to bardzo szybko. Niestety, Bayern prowadzi teraz Carlo Ancelotti, trener znakomity, ale raczej nie "tworzący" piłkarzy.

Wyścig o znakomitego Bree Embolo wygrało Schalke, które zapłaciło FC Basel za 19-latka aż 27 mln euro. Atak Embolo - Klaas-Jan Huntelaar może być postrachem Bundesligi. O rok starszy Timo Werner po spadku Stuttgartu do 2. Bundesligi był na celownikach wielu klubów, ale ostatecznie dał się skusić wielkim pieniądzom od Red Bulla i w nowym sezonie będzie reprezentował barwy jednej z najbardziej znienawidzonych drużyn w Niemczech.

Ciekawych zakupów dokonał też Wolfsburg, który sprowadził Yannicka Gerhardta, Daniela Didaviego, Jeffreya Brumę i chorwacki talent - Josipa Brekalo. Warto też odnotować zmianę pracodawcy Artjomsa Rudnevsa, byłego króla strzelców Ekstraklasy, który w nowym sezonie będzie bronił barw drużyny z Kolonii.

Mats Hummels (Borussia Dortmund - Bayern Monachium, 38 mln euro)
Renato Sanches (Benfica Lizbona - Bayern Monachium, 35 mln euro)
Ousmane Dembélé (Stade Rennes - Borussia Dortmund, 15 mln euro)
Sebastian Rode (Bayern Monachium - Borussia Dortmund, 12 mln euro)
Raphaël Guerreiro (FC Lorient - Borussia Dortmund, 12 mln euro)
Marc Bartra (FC Barcelona - Borussia Dortmund, 8 mln euro)
Emre Mor (Nordsjaelland - Borussia Dortmund, 7 mln euro)
Niklas Moisander (Sampdoria Genua - Werder Brema, 1,8 mln euro)
Florian Kainz (Rapid Wiedeń - Werder Brema, 3,5 mln euro)
Fallou Diagne (Stade Rennes - Werder Brema, 1,5 mln euro)
Jaroslav Drobny (HSV - Werder Brema, bez odstępnego)
Kevin Volland (TSG 1899 Hoffenheim - Bayer Leverkusen, 20 mln euro)
Julian Baumgartlinger (1. FC Mainz - Bayer Leverkusen, 4 mln euro)
Christoph Kramer (Bayer Leverkusen - Borussia Mönchengladbach, 15 mln euro)
Jannik Vestergaard (Werder Brema - Borussia Mönchengladbach, 12 mln euro)
Lászlo Bénes (MSK Zilina - Borussia Mönchengladbach, 2 mln euro)
Breel Embolo (FC Basel - Schalke 04 Gelsenkirchen, 27 mln euro)
Naldo (VfL Wolfsburg - Schalke 04 Gelsenkirchen, bez odstępnego)
Jhon Córdoba (Granada CF - 1. FC Mainz, 6,5 mln euro)
Jean-Philippe Gbamin (RC Lens - 1. FC Mainz, 5 mln euro)
Christian Clemens (Schalke 04 Gelsenkirchen - 1. FC Mainz, 2 mln euro)
Vedad Ibisević (VfB Stuttgart - Hertha Berlin, bez odstępnego)
Alfred Finnbogason (Real Sociedad - FC Augsburg, 4 mln euro)
Takashi Usami (Gamba Osaka - FC Augbsburg, 1 mln euro)
Yannick Gerhardt (1. FC Köeln - VfL Wolfsburg, 13 mln euro)
Josip Brekalo (Dinamo Zagrzeb - VfL Wolfsburg, 6 mln euro)
Daniel Didavi (VfB Stuttgart - VfL Wolfsburg, bez odstępnego)
Jeffrey Bruma (PSV Eindhoven - VfL Wolfsburg, 11,5 mln euro)
Marco Höger (Schalke 04 Gelsenkirchen - 1. FC Köln, 1,3 mln euro)
Artjoms Rudnevs (HSV - 1. FC Köln, bez odstępnego)
Konstantin Rausch (SV Darmstadt - 1. FC Köln, bez odstępnego)
Martin Hansen (ADO Den Haag - FC Ingolstadt, 0,95 mln euro)
Andrej Kramaric (Leicester City - TSG 1899 Hoffenheim, 10 mln euro)
Lukas Rupp (VfB Stuttgart - TSG 1899 Hoffenheim, 5 mln euro)
Sandro Wagner (SV Darmstadt - TSG 1899 Hoffenheim, 2, 8 mln euro)
Taleb Tawatha (Maccabi Hajfa - Eintracht Frankfurt, 1,2 mln euro)
Naby Keita (Red Bull Salzburg - Red Bull Lipsk, 15 mln euro)
Timo Werner (VfB Stuttgart - Red Bull Lipsk, 10 mln euro)

Serie A

W Italii na razie spokojnie. Wielcy z wyjątkiem Juventusu dopiero szykują wielkie zakupy, a tych mniejszych nie stać na wydawanie kilkudziesięciu milionów euro na nowych graczy. Stara Dama zakontraktowała już Daniego Alvesa oraz Medhiego Benatię i Miralema Pjanicia, którzy jeszcze niedawno grali razem w Romie, a wkrótce może dokonać transferu roku - jest ponoć bliski pozyskania Gonzalo Higuaina, króla strzelców poprzedniego sezonu Serie A.

Na uwagę zasługuje powrót do ojczyzny mającego za sobą udany występ podczas Euro 2016 Emanuele Giaccheriniego, który nie potrafił odnaleźć się w Anglii, a także ściągnięcie przez Milan Gianluki Lapaduli, najlepszego snajpera ostatniej odsłony Serie B. Rossoneri wzmocnieni chińskim kapitałem wkrótce powinni odważniej ruszyć na zakupy. Jeśli bowiem chcą powalczyć w kolejnym sezonie o coś więcej niż miejsce w środku tabeli, potrzebują wzmocnień we wszystkich formacjach.

Inny mediolański klub, Inter, na razie pieniędzmi nie szasta. 4 mln euro wydane na Cristiana Ansaldiego, który ostatni rok spędził w Genui na wypożyczeniu z Zenitu Sankt-Petersburg, to jedyny gotówkowy transfer. Canera Erkina i Évera Banegę udało się bowiem sprowadzić bez sumy odstępnego. Roberto Mancini dużo sobie obiecuje zwłaszcza po Argentyńczyku, mającym być głównym dyrygentem drużyny. Niestety, może się rozczarować. Banega to bowiem zawodnik chimeryczny, z dużymi wahaniami formy. Jeśli akurat będzie mu się chciało, Inter zyska kreatywnego pomocnika. Jeśli zaś nie, pieniądze wydane na pensje dla niego będą wyrzucone w błoto.

Ważnym wydarzeniem z punktu widzenia polskich kibiców jest przejście Bartłomieja Drągowskiego z Jagiellonii do Fiorentiny. 18-letni bramkarz z pewnością powalczy o miejsce między słupkami z Ciprianem Tatarusanu i wcale nie jest w tej rywalizacji bez szans. Viola pozyskała też Davide Astoriego, jednego z lepszych włoskich defensorów. Były gracz Cagliari w duecie z Gonzalo Rodriguezem może stworzyć duet stoperów, który będzie budził strach nawet w najlepszych napastnikach.

Cristian Ansaldi (Zenit Sankt Petersburg - Inter Mediolan, 4 mln euro)
Éver Banega (Sevilla FC - Inter Mediolan, bez odstępnego)
Caner Erkin (Fenerbahce Stambuł - Inter Mediolan, bez odstępnego)
Emanuele Giaccherini (Sunderland AFC - SSC Napoli)
Lorenzo Tonelli (Empoli FC - SSC Napoli, 10 mln euro)
Gerson (Fluminese - AS Roma, 16,6 mln euro)
Allison (Internacional Porto Alegre - AS Roma, 8 mln euro)
Medhi Benatia (Bayern Monachium - Juventus Turyn, wypożyczenie)
Miralem Pjanić (AS Roma - Juventus Turyn, 32 mln euro)
Daniel Alves (FC Barcelona - Juventus Turyn, bez odstępnego)
Gianluca Lapadula (Delfino Pescara - AC Milan, 9 mln euro)
Leonel Vangioni (River Plate - AC Milan, bez odstępnego)
Juan Jesus (Inter Mediolan - AS Roma, wypożyczenie)
Alberto Gilardino (US Palermo - Empoli FC, bez odstępnego)
Matheus Pereira (Corinthians - Empoli FC, bez odstępnego)
Manuel Pasqual (ACF Fiorentina - Empoli FC, bez odstępnego)
Davide Astori (Cagliari - ACF Fiorentina, 3,5 mln euro)
Bartłomiej Drągowski (Jagiellonia Białystok - ACF Fiorentina, 3,2 mln euro)
Kevin Diks (Vitesse Arnhem - ACF Fiorentina, 2,8 mln euro)
Alberto Paloschi (Swansea City - Atalanta Bergamo, 6 mln euro)
Luca Rizzo (Sampdoria Genua - Bologna, 6 mln euro)
Ladislav Krejci (Sparta Praga - Bologna, 4 mln euro)
Godfred Donsah (Cagliari - Bologna, 5 mln euro)
Simone Padoin (Juventus Turyn - Cagliari, 0,6 mln euro)
Bruno Alves (Fenerbahce Stambuł - Cagliari, bez odstępnego)
Artur Ionita (Hellas Werona - Cagliari, 4,5 mln euro)
Paul-José Mpoku (Standard Liege - Chievo Werona, 4 mln euro)
Stefano Sorrentino (US Palermo - Chievo Werona, bez odstępnego)
Aleksandar Tonev (Frosinone - Crotone, bez odstępnego)
Diego Laxalt (Inter Mediolan - FC Genoa, 2,3 mln euro)
Ewandro (Sao Paulo - Udinese Calcio, 3 mln euro)

Inne ciekawe transfery

Chińczycy konsekwentnie, za wielkie pieniądze budują wizerunek swojej ligi. Tym razem skusili Hulka, który nie ma ambicji, by spróbować sił w naprawdę silnej lidze, oraz mającego za sobą bardzo udany sezon w Premier League Graziano Pellè. Włoch będzie w Shandon Luneng zgarniał 16 mln euro rocznie, co czyni go siódmym najlepiej zarabiającym piłkarzem globu! Jestem pewny, że tego lata do chińskiej ligi przeniosą się kolejni bardzo dobrzy gracze, znani z występów w Premier League, Primera Division czy Serie A.

Ciekawych transakcji dokonali szefowie PSG, choć innych niż do tego przyzwyczaili. Grzegorz Krychowiak jest drogi, dobry, ale nie tak galaktyczny jak gracze ściągani przez klub z Paryża w poprzednich okienkach. Przyjście Polaka sprawi, że rywalizacja w środkowej linii PSG będzie niesamowita. Wydaje się jednak, że z drużyny odejdzie ktoś z trójki: Thiago Motta, Blaise Matuidi, Marco Verratti. Najwięcej chętnych jest na tego ostatniego, o którego pytały zarówno Real Madryt, jak i FC Barcelona.

Szefowie Monaco doszli do wniosku, że jeśli chcą na stałe zadomowić się w czołówce Ligue 1 i europejskich pucharach, muszą zainwestować więcej pieniędzy w drużynę. Zakupy Kamila Glika, Morgana de Sanctisa i Djibrila Sidibé to sygnał, że czasy zaciskania pasa w klubie z księstwa się skończyły.

W poprzednim sezonie w Ligue 1 grał tylko jeden Polak - Kamil Grosicki. Teraz Biało-Czerwonych będzie co najmniej czterech. Nowym graczem Lyonu został bowiem Maciej Rybus. Być może wkrótce dołączy do nich Artur Jędrzejczyk, którego bardzo chciałoby mieć u siebie Bordeaux.

Hulk (Zenit Sankt Petersburg - Szanghaj SIPG, 55,8 mln euro)
Grzegorz Krychowiak (Sevilla FC - Paris Saint-Germain, 33,6 mln euro)
Giovani Lo Celso (CA Rosario - Paris Saint-Germain, 10 mln euro)
Hatem Ben Arfa (OGC Nice - Paris Saint-Germain, bez odstępnego)
Thomas Meunier (FC Brugge - Paris Saint-Germain, 7 mln euro)
Benjamin Mendy (Olympique Marsylia - AS Monaco, 13 mln euro)
Morgan De Sanctis (AS Roma - AS Monaco, bez odstępnego)
Kamil Glik (Torino FC - AS Monaco, 11 mln euro)
Djibril Sidibé (OSC Lille - AS Monaco, 15 mln euro)
Maciej Rybus (Terek Grozny - Olympique Lyon, bez odstępnego)
Nicolas N'Koulou (Olympique Marsylia - Olympique Lyon, bez odstępnego)
Emmanuel Mammana (River Plate - Olympique Lyon, 7,5 mln euro)
Jérémy Toulalan (AS Monaco - Girondins Bordeaux, bez odstępnego)
Graziano Pellè (Southampton FC - Shandong Luneng, 15,25 mln euro)
Gregory van der Wiel (Paris Saint-Germain - Fenerbahce Stambuł, bez odstępnego)
Tomas Hubocan (Dynamo Moskwa - Olympique Marsylia, bez odstępnego)
Fernando (Sampdoria Genua - Spartak Moskwa, 13 mln euro)
Seydou Doumbia (AS Roma - FC Basel, wypożyczenie)
Martin Skrtel (Liverpool FC - Fenerbahce Stambuł, 6 mln euro)
Roman Neustädter (Schalke 04 Gelsenkirchen - Fenerbahce Stambuł, bez odstępnego)
Dwight Gayle (Crystal Palace - Newcastle United, 13 mln euro)
Matt Ritchie (AFC Bournemouth - Newcastle United, 12 mln euro)
Alex Telles (Galatasaray Stambuł - FC Porto, 6,5 mln euro)
Maxime Lestienne (Al-Arabi - Rubin Kazań, 10 mln euro
Carlos Zambrano (Eintracht Frankfurt - Rubin Kazań, 3,5 mln euro)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz