poniedziałek, 15 sierpnia 2016

Giełda transferowa - notowanie 2.

Najgłośniejszy transfer ostatnich lat stał się faktem - Paul Pogba za 105 mln euro przeszedł z Juventusu Turyn do Manchesteru United. Czy Francuz jest aż tyle wart? Nie, ale w Premier League z kasą się nie liczą i regularnie przepłacają. Najsilniejsze kluby z innych lig, nie chcąc stracić dystansu do Wyspiarzy, siłą rzeczy również muszą brać udział w tym chorym wyścigu. Efekt - transfer Gonzalo Higuaina z Napoli do Juventusu za 90 mln euro. Na tle tych dwóch transakcji reszta wygląda blado, co nie oznacza, że z rynku wieje nudą. Niżej znajdziecie podsumowanie najciekawszych zakupów dokonanych przez kluby Premiership, Primera Division, Serie A i Bundesligi między 17 lipca a 15 sierpnia.

Premier League

The Citizens tego lata wydali już na nowych piłkarzy ponad 160 mln euro i wcale nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Zakup Johna Stonesa powinien wzmocnić zarówno całą defensywę zespołu, jak i konkurencję między graczami tej formacji. 55,6 mln euro wydane na dobrego stopera można jeszcze jakoś uzasadnić - Manchester City miał bowiem w poprzednim sezonie problemy w obronie, ale już pół setki przeznaczone na gracza, który nie zagrał nawet 50 meczów w Bundeslidze, to już spore przegięcie. Jakie szanse ma Leroy Sané na regularną grę w błękitnej koszulce? Niewielkie. Takie same jak nasz Bartosz Kapustka, który będzie uczył się angielskiego futbolu pod okiem Marcina Wasilewskiego w Leicester.

Arsenal miał być tego lata wyjątkowo aktywny na rynku transferowym, tak przynajmniej zapowiadał pod koniec czerwca Arsene Wenger. Jest jednak jak zwykle ospały i nieudolny. W efekcie do tej pory nikogo znaczącego poza Granitem Xhaką nie sprowadził, a zwłaszcza defensywa prosi się o solidne wzmocnienia.

Poważnie zmieniona do nowego sezonu przystępuje Swansea, który straciła dwa kluczowe elementy - defensywny w postaci kapitana Ashleya Williamsa, i ofensywny w osobie André Ayew, który postanowił zostać częścią ciekawego projektu, który kształtuje się pod szyldem West Hamu. Lukę powstałą po ich odejściu spróbują wypełnić stoper Mike van der Hoorn i ofensywny zaciąg z Hiszpanii - Fernando Llorente oraz Borja Bastón. Wracając do Ayew - Ghańczyk był bohaterem najdroższego transferu w dziejach Młotów.

Na ciekawy zakup zdecydował się Liverpool. Georginio Wijnaldum kosztował sporo, ale powinien idealnie odnaleźć się w szalonej paczce Jürgena Kloppa. Pierwszy mecz The Reds z Arsenalem na Emirates Stadium pokazuje, że aklimatyzacja Holendra w drużynie z Anfield przebiega zgodnie z planem. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że już się zakończyła.

Paul Pogba (Juventus Turyn - Manchester United, 105 mln euro)
Bartosz Kapustka (Cracovia - Leicester City, 9 mln euro)
John Stones (Everton FC - Manchester City, 55,6 mln euro)
Leroy Sané (Schalke 04 Gelsenkirchen - Manchester City, 50 mln euro)
Jérémy Pied (OGC Nice - Southampton FC, bez odstępnego)
André Ayew (Swansea City - West Ham United, 24,1 mln euro)
James Chester (West Browmich Albion - Aston Villa Birmingham, 9 mln euro)
Georginio Wijnaldum (Newcastle United - Liverpool FC, 27,5 mln euro)
Joe Allen (Liverpool FC - Stoke City, 15,5 mln euro)
Ashley Williams (Swansea City - Everton FC, 14 mln euro)
Idrissa Gueye (Aston Villa Birmingham - Everton FC, 8,5 mln euro)
Borja Bastón (Eibar/Atlético Madryt - Swansea City, 18 mln euro)
Fernando Llorente (Sevilla FC - Swansea City, 5,9 mln euro)
Mike van der Hoorn (Ajax Amsterdam - Swansea City, 2,5 mln euro)
Christian Kabasele (Genk - Watford FC, 6,95 mln euro)
Brice Dja Djédjé (Olympique Marsylia - Watford FC, 3,6 mln euro)
Matt Phillips (QPR - West Bromwich Albion, 6,5 mln euro)
Steve Mandanda (Olympique Marsylia - Crystal Palace, bez odstępnego)
Patrick McNair (Manchester United - Sunderland AFC, 5,25 mln euro)
Adnan Januzaj (Manchester United - Sunderland AFC, wypożyczenie)
Papy Djilobodji (Chelsea FC - Sunderland AFC, 9,5 mln euro)
Steven Defour (RSC Anderlecht - Burnley FC, 8,5 mln euro)
Johann Berg Gudmundsson (Charlton Athletic - Burnley FC, 3 mln euro)
Álvaro Negredo (Valencia CF - Middlesbrough FC, wypożyczenie)
Brad Guzan (Aston Villa Birmingham - Middlesbrough FC, 3 mln euro)
Alex Pritchard (Tottenham Hotspur - Norwich City, 9,4 mln euro) 

La Liga

Real Madryt, poza ściągnięciem z powrotem Alvaro Moraty, na razie jest mało aktywny na rynku. Czyżby szykował jakąś transferową bombę? Takich tego lata unika za to FC Barcelona. Blaugrana jednak solidnie wzmacnia poszczególne formacje. André Gomes może wirtuozem w starym barcelońskim stylu nie jest, ale łączy cechy człowieka od czarnej roboty z nutką piłkarskiej magii - do Dumy Katalonii w wersji Luisa Enrique się więc nadaje.

W Hiszpanii spróbują odbudować swoje kariery Alexandre Pato, który wybrał Villarreal, i Kevin-Prince Boateng, nowy gracz Las Palmas. Temu pierwszemu może się udać, drugiemu zaś - raczej nie. W Mediolanie Ghańczykowi nie chciało się trenować, więc czy inaczej będzie w dużo bardziej urokliwym zakątku świata, jakim bez wątpienia są Wyspy Kanaryjskie? Nowymi w załodze Żółtej Łodzi Podwodnej są także Roberto Soriano i Nicola Sansone, którzy do tej pory na chleb zarabiali w Italii. Obaj zostali sprowadzeni raczej z myślą o zwiększeniu rywalizacji w pomocy. Raczej trudno oczekiwać, że któryś z nich w nowym sezonie La Ligi będzie grał pierwsze skrzypce w ekipie trenera Frana Escriby.

Dwóch kolejnych ciekawych wzmocnień dokonał Espanyol Barcelona. Tym razem kontrakty z Papużkami podpisali Javi Fuego i Martin Demichelis. Pierwszy ma 32, drugi 35 lat - doświadczenia im więc nie brakuje. Ciekawe, jak będzie z siłami.

Napastnikami wymieniły się Atlético i Sevilla. Los Colchoneros są biedniejsi o 35 mln euro, ale mają superuniwersalnego snajpera Kevina Gameiro. Klub z Andaluzji zaś stał się bogatszy finansowo, ale biedniejszy sportowo, bo Luciano Vietto w Hiszpanii na razie nie potwierdza wielkiego talentu, który ponoć posiada. W Sevilli o miejsce w pierwszym składzie Argentyńczyk będzie miał nieco łatwiej niż w Madrycie, co nie oznacza, że dostanie je za darmo. Jeśli będzie równie nieskuteczny jak w Atlético, szybko do składu wskoczy sprowadzony z Tuluzy Wissam Ben Yedder. Francuz w każdym z czterech poprzednich sezonów Ligue 1 strzelał 14 goli lub więcej. Dobrze wie więc, jak to się robi, w odróżnieniu od Vietto.

André Gomes (Valencia CF - FC Barcelona, 35 mln euro)
Kevin Gameiro (Sevilla FC - Atlético Madryt, 32 mln euro)
Diogo Jota (Pacos Ferreira - Atlético Madryt, 7,2 mln euro)
Roberto Soriano (Sampdoria Genua - Villarreal CF, 14,1 mln euro)
Nicola Sansone (US Sassuolo - Villarreal CF, 13 mln euro)
Alexandre Pato (Corinthians - Villarreal CF, 3 mln euro)
Aissa Mandi (Stade Reims - Real Betis, 4 mln euro)
Roman Zozulya (Dnipro Dniepropietrowsk - Real Betis, bez odstępnego)
Wissam Ben Yedder (Toulouse FC - Sevilla FC, 9 mln euro)
Luciano Vietto (Atlético Madryt - Sevilla FC, wypożyczenie)
Daniel Torres (Indepediente Medellin - Deportivo Alavés, 3,18 mln euro)
Carl Medjani (Levante UD - CD Leganés, bez odstępnego)
Javi Fuego (Valencia CF - Espanyol Barcelona, 3 mln euro)
Martin Demichelis (Manchester City - Espanyol Barcelona, bez odstępnego)
José Angulo (Indepediente del Valle - Granada CF, 4,03 mln euro)
Guillermo Ochoa (Málaga CF - Granada CF, wypożyczenie)
Florian Lejeune (Manchester City - SD Eibar, 1,5 mln euro)
Pedro León (Getafe CF - SD Eibar, bez odstępnego)
Pione Sisto (FC Midtjyland - Celta Vigo, 6 mln euro)
Fernando Amorebieta (Fulham FC - Sporting Gijón, 0,3 mln euro)
Emre Çolak (Galatasaray Stambuł - Deportivo La Coruña, bez odstępnego)
Florin Andone (Córdoba CF - Deportivo La Coruña, 4 mln euro)
Willian José (CD Maldonado - Real Sociedad, 6 mln euro)
Zdravko Kuzmanović (FC Basel - Málaga FC, wypożyczenie)
Sandro Ramirez (FC Barcelona - Málaga FC, bez odstępnego)
Martin Montoya (FC Barcelona - Valencia CF, bez odstępnego)
Álvaro Medrán (Real Madryt - Valencia CF, 1,5 mln euro)
Kevin-Prince Boateng (AC Milan - UD Las Palmas, bez odstępnego)

Bundesliga

Borussia Dortmund tego lata wydała na nowych piłkarzy już 110 mln euro - to rekord Bundesligi. Pozyskani ostatnio Schürrle i Götze w swoich poprzednich klubach, Wolfsburgu i Bayernie, raczej rozczarowywali. W zespole Thomasa Tuchela mają odzyskać dawny wigor. Ten drugi będzie miał znacznie trudniej, gdyż kibice są przeciwko niemu. Trudno się im jednak dziwić, w 2013 roku piłkarz zdradził bowiem zarówno ich, jak i klub, przechodząc do znienawidzonego rywala. BVB zrobiła jednak na nim dobry interes. Trzy lata temu sprzedała go za 37 mln, a teraz odkupiła za 22. Jeśli strzelec jedynego gola w finale Mistrzostw Świata 2014 odbuduje formę w Dortmundzie, za sezon, dwa może zostać sprzedany do zespołu z Premier League nawet za 50 mln euro - ma przecież dopiero 24 lata i nieprzeciętne umiejętności.

Na wzrost wartości i odsprzedanie z dużym zyskiem liczą też szefowie Herthy Berlin w przypadku sprowadzonego z Legii Ondreja Dudy. Słowak kosztował 4,2 mln euro, ale rok, dwa dobrej gry w Bundeslidze mogą podwoić, a nawet potroić jego cenę. Podobne plany mają Hamburger SV i SC Freiburg względem odpowiednio Alena Halilovicia i Çağlara Söyüncü.

Max Kruse po nieudanej próbie podbicia Wolfsburga spróbuje przywrócić swojemu nazwisku prestiż, strzelając gole dla Werderu Brema. Kuba Błaszczykowski nie miał po drodze z Thomasem Tuchelem, z Dieterem Heckingiem powinien dogadywać się lepiej. Forma reprezentanta Polski w sparingach pokazuje, że może być ważnym ogniem Wilków w sezonie 2016/2017. O podobną pozycję w drużynie będzie musiał się mocno postarać Rafał Gikiewicz, nowy golkiper Freiburga. Na razie wszystko wskazuje na to, że były bramkarz Eintrachtu Brunszwik będzie tylko rezerwowym.

Najdroższego transferu w swoich dziejach dokonał HSV, który pozyskał za 14 mln euro skrzydłowego VfB Stuttgart, Filipa Kosticia. Die Rothosen wygrali walkę o utalentowanego Serba z VfL Wolfsburg i liczą, że z nim w składzie utrzymanie zapewnią sobie znacznie wcześniej niż na kolejkę, dwie przed końcem sezonu.

André Schürrle (VfL Wolfsburg - Borussia Dortmund, 30 mln euro)
Mario Götze (Bayern Monachium - Borussia Dortmund, 22 mln euro)
Coke (Sevilla FC - Schalke 04 Gelsenkirchen, 4 mln euro)
Abdul Rahman Baba (Chelsea FC - Schalke 04 Gelsenkirchen, wypożyczenie)
José Rodríguez  (Galatasaray Stambuł - 1. FSV Mainz, 2,15 mln euro)
Ondrej Duda (Legia Warszawa - Hertha Berlin, 4,2 mln euro)
Jakub Błaszczykowski (Borussia Dortmund - VfL Wolfsburg, 5 mln euro)
Max Kruse (VfL Wolfsburg - Werder Brema, 7,5 mln euro)
Lamine Sané (Girondin Bordeaux - Werder Brema, bez odstępnego)
Sehrou Guirassy (LOSC Lille - 1. FC Köln, 3,8 mln euro)
Filip Kostić (VfB Stuttgart - HSV, 14 mln euro)
Alen Halilović (FC Barcelona - HSV, 5 mln euro)
Bobby Wood (Union Berlin - HSV, 3,5 mln euro)
Florent Hadergjonaj (Young Boys - 1. FC Ingolstadt, 2 mln euro)
Antonio Colak (TSG Hoffenheim - SV Darmstadt, wypożyczenie)
Omar Mascarell (Real Madryt - Eintracht Frankfurt, 1 mln euro)
Jesus Vallejo (Real Madryt - Eintracht Frankfurt, wypożyczenie) 
Branimir Hrgota (Borussia Mönchengladbach - Eintracht Frankfurt, bez odstępnego)
Guillermo Varela (Manchester United - Eintracht Frankfurt, wypożyczenie)
Michael Hector (Chelsea Londyn - Eintracht Frankfurt, wypożyczenie)
Çağlar Söyüncü (Altinordu SK - SC Freiburg, 2,5 mln euro)
Rafał Gikiewicz (Eintracht Brunszwik - SC Freiburg, 1 mln euro)
Janik Haberer (TSG Hoffenheim - SC Freiburg, 2 mln euro)

Serie A

Wicemistrz Włoch zarobił fortunę na Higuainie i połowę tej kwoty przeznaczył na transfery Polaków. Arkadiusz Milik ma zastąpić Argentyńczyka w ataku Azzurrich i jeśli nie strzeli 15-20 goli w sezonie, za rok albo będzie musiał odejść, albo zyska konkurenta z głośnym nazwiskiem do gry w ataku. Piotr Zieliński bardzo dobrze zna Maurizio Sarriego. To ten trener pozwolił mu zaistnieć w Serie A i bardzo go ceni, czego najlepszym dowodem jest ściągnięcie Polaka do Neapolu.

Polscy kibice z uwagą będą też śledzić występy Karola Linettego, który podpisał pięcioletni kontrakt z Sampdorią Genua. Wejście do drużyny ekslechita miał bardzo dobre i jeśli wykorzysta szanse, jakie dostanie na początku sezonu, może na stałe wywalczyć sobie miejsce w pierwszym składzie.

Juventus tego lata na zakupy wydał już prawie 160 mln euro. 90 mln za Higuaina jest kwotą zawyżoną co najmniej dwukrotnie. Mnie bardziej zastanawia jednak drugi z dokonanych ostatnio przez Starą Damę transferów. Marko Pjaca ma 21 lat, jest skrzydłowym z 11 występami w reprezentacji Chorwacji i najdroższym piłkarzem w historii ligi tego kraju. Jeśli mistrz Włoch płaci za kogoś 23 mln euro, to nie po to, by trzymać go na ławce rezerwowych. Czyżby zatem Pjaca szykowany był do regularnej gry na skrzydle?

W Interze Mediolan nie dzieje się ostatnio dobrze. Zmiana trenera podczas okresu przygotowawczego jest wydarzeniem rzadko spotykanym nawet we Włoszech. Frank de Boer ma bardzo niewiele czasu, by poukładać drużynę po swojemu. Sprowadzony z Lazio Antonio Candreva na pewno będzie ważnym elementem tej układanki.

Rzymski klub całkiem rozsądnie rozdysponował pieniądze z transferu swojej gwiazdy. Ciro Immobile, Wallace, Jordan Lukaku i Moritz Leitner powinni dać Simone Inzaghiemu większe pole manewru przy ustalaniu składu i ograniczyć wahania formy drużyny w przypadku kontuzji czołowych graczy.

Warto też wspomnieć o dwóch ciekawych wzmocnieniach Genui. Lucas Ocampos w Monaco błyszczał, w Marsylii zupełnie się pogubił. W ekipie Rossoblu spróbuje się odbudować. Jego kolegą będzie wracający po czteroletnim okresie w Dynamie Kijów portugalski pomocnik Miguel Veloso. Obaj z pewnością dodadzą ekipie ze Stadio Luigi Ferraris jakości.

Gonzalo Higuain (SSC Napoli - Juventus Turyn, 90 mln euro)
Marko Pjaca (Dynamo Zagrzeb - Juventus Turyn, 23 mln euro)
Ciro Immobile (Sevilla FC - Lazio Rzym, 8,5 mln euro)
Wallace (SC Braga - Lazio Rzym, 8 mln euro)
Jordan Lukaku (KV Oostende - Lazio Rzym, 5 mln euro)
Moritz Leitner (Borussia Dortmund - Lazio Rzym, 2 mln euro)
Gustavo Gómez (CA Lanús - AC Milan, 8,5 mln euro)
Arkadiusz Milik (Ajax Amsterdam - SSC Napoli, 32 mln euro)
Piotr Zieliński (Empoli FC - SSC Napoli, 14 mln euro)
Antonio Candreva (Lazio Rzym - Inter Mediolan, 22 mln euro)
Mario Rui (Empoli FC - AS Roma, wypożyczenie)
Thomas Vermaelen (FC Barcelona - AS Roma, wypożyczenie)
Simone Verdi (AC Milan - FC Bologna, 1,5 mln euro)
Adám Nagy (Ferencváros Budapeszt - FC Bologna, 1,5 mln euro)
Mauricio Isla (Juventus Turyn - Cagliari Calcio, 4 mln euro)
Marco Borriello (Atalanta Bergamo - Cagliari Calcio, bez odstępnego)
Cárlos Sanchez (Aston Villa Birmingham - AFC Fiorentina, wypożyczenie)
Miguel Veloso (Dynamo Kijów - FC Genoa, bez odstępnego)
Lucas Ocampos (Olympique Marsylia - FC Genoa, wypożyczenie)
Slobodan Rajković (SV Darmstadt - US Palermo, 1,5 mln euro)
Jacopo Sala (Hellas Werona - Sampdoria Genua, 5 mln euro)
Patrick Schick (Sparta Praga - Sampdoria Genua, 4 mln euro)
Luca Cigarini (Atalanta Bergamo - Sampdoria Genua, 3,5 mln euro)
Karol Linetty (Lech Poznań - Sampdoria Genua, 3,2 mln euro)
Alfred Duncan (Sampdoria Genua - US Sassuolo, 6 mln euro)
Timo Letschert (FC Utrecht - US Sassuolo, 3,5 mln euro)
Adem Ljajić (AS Roma - FC Torino, 8,5 mln euro)
Sasa Lukić (Partizan Belgrad - FC Torino, 1,5 mln euro)
Panagiotis Tachtsidis (FC Genoa - FC Torino, 1,3 mln euro)
Iago Falqué (AS Roma - FC Torino, wypożyczenie)
Rodrigo de Paul (Valencia CF - Udinese Calcio, 3 mln euro)
Hamdi Harbaoui (KSC Lokeren - Udinese Calcio, bez odstępnego)

Inne ciekawe transfery

Jesé, przechodząc do PSG, podjął dziwną decyzję, dla mnie niezrozumiałą. Z pewnością w Paryżu zarobi więcej niż w Madrycie, ale czy będzie grał częściej? Raczej większe szanse na to miałby, zostając w Realu.

Aston Villa, spadkowicz z Premier League, nie zamierza oszczędzać na wzmocnieniach, mimo że grając w Championship będzie miał znacznie mniejsze dochody. W przypadku Rossa McCormacka szefów klubu z Birmingham chyba jednak trochę poniosło. Szkot w poprzednim sezonie strzelił co prawda dla Fulham 21 goli w lidze, ale ma już 29 lat. Fulham, sprzedając go za ponad 14 mln euro, zrobiło dobry interes.

Ciekawie pieniądze za Arkadiusza Milika rozdysponował Ajax, który za 10 mln euro ściągnął dwóch utalentowanych Kolumbijczyków - 19-letniego snajpera Cassierrę i o rok starszego środkowego obrońcę Sáncheza. Do tego wypożyczył Bertranda Traoré, który w końcówce poprzedniego sezonu rozegrał kilka dobrych meczów w barwach Chelsea.

Remy Cabella (Newcastle United - Olympique Marsylia, 8 mln euro) 
Henri Bedimo (Olympique Lyon - Olympique Marsylia, bez odstępnego)
Jesé (Real Madryt - Paris Saint-Germain, 25 mln euro)
Ola Toivonen (FC Toulouse - Stade Rennes, 1,5 mln euro)
Daniel Schwaab (VfB Stuttgart - PSV Eindhoven, bez odstępnego)
Matteo Cassierra (Deportivo Cali - Ajax Amsterdam, 5,5 mln euro)
Bertrand Traoré (Chelsea Londyn - Ajax Amsterdam, wypożyczenie)
Davinson Sánchez (Atletico Nacional - Ajax Amsterdam, 5 mln euro)
Heiko Westermann (Real Betis - Ajax Amsterdam, bez odstępnego)
Nicolai Jørgensen (FC Kopenhaga - Feyenoord Rotterdam, 3,5 mln euro)
Ross McCormack (Fulham FC - Aston Villa Birmingham, 14,3 mln euro)
Rubén Rochina (Granada CF - Rubin Kazań, 10 mln euro)
Jonathas (Real Sociedad - Rubin Kazań, 7 mln euro)
Giuliano (Gremio Port Alegre - Zenit Sankt Petersburg, 7 mln euro)
Robert Mak (PAOK Saloniki - Zenit Sankt Petersburg, 3,5 mln euro)
Bálazs Dzsudzsák (Bursaspor - Al-Wahda 3 mln euro)
Eren Derdiyok (Kasimpasa - Galatasaray Stambuł, 4 mln euro)
Vadis Odjidja-Ofoe (Norwich City - Legia Warszawa, bez odstępnego)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz