niedziela, 4 września 2016

Giełda transferowa - notowanie 3.

1,38 mld euro - tyle wydały kluby Premier League na nowych piłkarzy tego lata. To absolutny rekord. W innych ligach tak pieniędzmi nie szastano, co nie oznacza, że nie było interesujących, często zaskakujących roszad. Wielu z nich dokonano 31 sierpnia, czyli ostatniego dnia okna transferowego. Wcześniej też nudno na rynku nie było. Podsumowanie najciekawszych transferów dokonanych między 16 a 31 sierpnia znajdziecie poniżej.

Premier League

O krok od transferu do Burnley był Kamil Grosicki, ale chciwość szefów Stade Rennes sprawiła, że Polak wciąż będzie musiał grać we Francji. Podobny zawód spotkał 31 sierpnia Adriena Silvę. Wydawało się, że wszystko między Sportingiem oraz Leicester jest uzgodnione. 21 mln funtów - tyle mieli zapłacić mistrzowie Anglii za mistrza Europy. Za pięć dwunasta szefowie Lwów zmienili jednak zdanie i Silva zostanie w zespole grupowego rywala Legii w Lidze Mistrzów przynajmniej do stycznia.

Dopiero ostatniego dnia okna transferowego Arsene'owi Wengerowi udało się wzmocnić swoją drużynę. Lucas Pérez, strzelec 18 goli dla Deportivo w poprzednim sezonie, da Francuzowi więcej opcji ustawiania linii ofensywnej. Shkodran Mustafi zaś, najlepszy w ostatnich miesiącach gracz Valencii, powinien wprowadzić w defensywie Kanonierów tak potrzebny tej formacji spokój. Emirates Stadium opuścił za to Jack Wilshere. Wychowanek Arsenalu spróbuje odbudować swoją formę u boku Artura Boruca w Bournemouth. Jeśli mu się to uda w dobrym stylu, wróci do macierzystego klubu, inaczej pobyt w zespole Wisienek może potrwać dłużej niż jeden sezon.

Ciekawych wzmocnień dokonał West Ham i to bez wydawania choćby jednego euro. Alvaro Arbeloa najlepsze lata ma już co prawda za sobą, ale to wciąż dobry prawy obrońca. Simone Zaza z kolei w Juventusie się nie przebił, lecz jeśli uda mu się wrócić do formy, jaką prezentował w czasach pobytu w Sassuolo, Młoty będą miały z niego pożytek.

Na szokującą zamianę w bramce Manchesteru City zdecydował się Pep Guardiola, który zamienił Joego Harta na Claudia Bravo. Hiszpański trener często dokonywał kontrowersyjnych posunięć i z reguły okazywało się, że miał rację. Hart i Bravo to bramkarze o podobnej klasie sportowej. Nie jestem więc przekonany, czy warto było poświęcać ikonę Obywateli i zastępować ją już 33-letnim Chilijczykiem. Być może wpływ na taką decyzję szkoleniowca miały też pozaboiskowe aspekty związane z Hartem. 

Tottenham nieco przewietrzył kadrę, pozbywając się m.in. Nacera Chadliego i Ryana Masona, a sprowadzając z Newcastle Sissoko oraz jeden z największych talentów francuskiego futbolu - N'Koudou z Marsylii. Ten drugi to przyszłościowa inwestycja, pierwszy - realne wzmocnienie zespołu. Mason zaś stał się najdroższym w historii piłkarzem sprowadzonym przez Hull City.

Głębiej do kieszeni sięgnęli szefowie Watfordu. Daryl Janmaat i Younès Kaboul, a zwłaszcza Roberto Pereyra powinni pomóc drużynie Szerszeni zapewnić utrzymanie w Premier League wcześniej niż w ostatnich kolejkach sezonu.

Warto też odnotować powrót na Stamford Bridge Davida Luiza. The Blues zrobili na Brazylijczyku świetny interes. Dwa lata temu sprzedali go PSG za 50 mln, a teraz odkupili za 11,5 mln mniej. Drugim nabytkiem las minute Chelsea był Marcos Alonso z Fiorentiny. Lewi obrońcy, którzy trafiali ostatnio do londyńskiego klubu nie spełniali pokładanych w nich nadziei i nie byli w stanie nawet nawiązać do występów Ashleya Cole'a sprzed lat. Filipe Luis i Baba Rahman zawiedli, więc musieli odejść. Czy w przypadku Marcosa Alonso będzie inaczej? Antonio Conte jest przekonany, że tak.

Islam Slimani (Sporting CP - Leicester City, 30 mln euro)
Lucas Pérez (Deportivo La Coruna - Arsenal FC, 20 mln euro)
Shkodran Mustafi (Valencia CF - Arsenal FC, 41 mln euro)
Moussa Sissoko (Newcastle United - Tottenham Hotspur, 35 mln euro)
Georges Kevin-N'Koudou (Olympique Marsylia - Tottenham Hotspur, 11 mln euro)
Alvaro Arbeloa (Real Madryt - West Ham United, bez odstępnego)
Simone Zaza (Juventus FC - West Ham United, wypożyczenie)
Edmilson Fernandes (Sion - West Ham United, 6,4 mln euro)
Claudio Bravo (FC Barcelona - Manchester City, 18 mln euro)
Javier Manquillo (Atlético Madryt - Sunderland AFC, wypożyczenie)
Steven Pienaar (Everton FC - Sunderland AFC, bez odstępnego)
Didier Ndong (FC Lorient - Sunderland AFC, 16 mln euro)
Enner Valencia (West Ham United - Everton FC, wypożyczenie)
Wilfried Bony (Manchester City - Stoke City, wypożyczenie)
Bruno Martins Indi (FC Porto - Stoke City, wypożyczenie)
Marcos Alonso (ACF Fiorentina - Chelsea FC, 23 mln euro)
David Luiz (Paris Saint-Germain - Chelsea FC, 38,5 mln euro)
Dieumerci Mbokani (Dynamo Kijów - Hull City, wypożyczenie)
Ryan Mason (Tottenham Hotspur - Hull City, 15,4 mln euro)
David Marshall (Cardiff City - Hull City, 4,1 mln euro)
Adama Traoré (Aston Villa - Middlesbrough FC)
Calum Chambers (Arsenal FC - Middlesbrough FC, wypożyczenie)
Hal Robson-Kanu (Reading - West Bromwich Albion, bez odstępnego)
Nacer Chadli (Tottenham Hotspur - West Bromwich Albion, 15,2 mln euro)
Jack Wilshere (Arsenal FC - Bournemouth, wypożyczenie)
Loïc Rémy (Chelsea FC - Crystal Palace, wypożyczenie)
Christian Benteke (Liverpool FC - Crystal Palace, 31,2 mln euro)
Kenedy (Chelsea FC - Watford FC, wypożyczenie)
Daryl Janmaat (Newcastle United - Watford FC, 8,9 mln euro)
Younès Kaboul (Sunderland AFC - Watford FC, 4 mln euro)
Roberto Pereyra (Juventus Turyn - Watford FC, 13 mln euro)
Jeff Hendrick (Derby County - Burnley FC, 11,5 mln euro)

La Liga

Wydatki na transfery klubów hiszpańskich wyglądają blado w porównaniu z tymi zespołów Premier League. Na Półwyspie Iberyjskim piłkarzy głównie w ostatnich dwóch tygodniach wypożyczano. Valencia w ten sposób załatwiła sobie m.in. zastępstwo za sprzedanego do Arsenalu Mustafiego w osobie Eliaquima Mangali, któremu liga hiszpańska powinna bardziej pasować od fizycznej i szybkiej Premier League. Jego partnerem na środku defensywy będzie najprawdopodobniej sprowadzony za 20 mln euro z Zenitu Ezequiel Garay, który po latach w Rosji wraca do wielkiej piłki. Nietoperzami tymczasowo zostali też młody talent z Barcelony Munir El Haddadi i Mario Suáre, w latach 2010-2015 ważne ogniwo Atlético Madryt.

Sevilla również na zasadzie wypożyczenia wzmocniła obsadę bramki i linię pomocy. Trudno powiedzieć, czy Salvatore Sirigu jest lepszym bramkarzem od Sergio Rico. Na pewno Włoch jest bardziej doświadczony, co może okazać się jego wielkim atutem, zwłaszcza w kontekście rywalizacji w Lidze Mistrzów. Samir Nasri po odejściu z Arsenalu się pogubił. W Manchesterze City nie potrafił poradzić sobie z ciążącą na nim presją.W efekcie z sezonu na sezon grał gorzej. Pod okiem Jorge Sampaolego powinien dojść do siebie. A nie trzeba nikogo przekonywać, że Francuz w formie to gracz światowego formatu.

Barca w wypożyczenia się nie bawiła. Oddanego do Manchesteru City Cladia Bravo zastąpiła znakomitym holenderskim specjalistą Jasperem Cillessenem. Jego rywalizacja o miejsce w bramce z Markiem-Andre ter Stegenem z pewnością będzie niezwykle zacięta i wyrównana. Paco Alcácer, mimo że kosztował aż 30 milionów euro, przyszedł do Dumy Katalonii po to, by zapewnić jej gwiazdorom solidnego zmiennika. As Valencii wolał rzadkie występy w Blaugranie niż regularną grę w barwach Nietoperzy. Ciężko taką decyzję jednoznacznie ocenić. Czas pokaże, jak Alcácerowi pójdzie na Camp Nou. Czy będzie drugim Henrikiem Larssonem, czy raczej Ibrahimem Afellayem.

Paco Alcácer (Valencia CF - FC Barcelona, 30 mln euro)
Jasper Cillessen (Ajax Amsterdam - FC Barcelona, 13 mln euro)
Emmanuel Rivière (Newcastle United - CA Osasuna, wypożyczenie)
Samir Nasri (Manchester City - Sevilla FC, wypożyczenie)
Salvatore Sirigu (Paris Saint-Germain - Sevilla FC, wypożyczenie)
Eliaquim Mangala (Manchester City - Valencia CF, wypożyczenie)
Ezequiel Garay (Zenit Sankt Petersburg - Valencia CF, 20 mln euro)
Munir El Haddadi (FC Barcelona - Valencia CF, wypożyczenie)
Mario Suárez (Watford FC - Valencia CF, wypożyczenie)
Diego López (AC Milan - Espanyol Barcelona, wypożyczenie)
Álvaro Vázquez (Getafe CF - Espanyol Barcelona, 2 mln euro)
David López (SSC Napoli - Espanyol Barcelona, 4 mln euro)
Álvaro González (Espanyol Barcelona - Villarreal CF, 4 mln euro)
Franck Tabanou (Swansea City - Granada CF, wypożyczenie)
Artem Kravets (Dynamo Kijów - Granada CF, wypożyczenie)
Gastón Silva (Torino FC - Granada CF, wypożyczenie)
Giuseppe Rossi (ACF Fiorentina - Celta Vigo, wypożyczenie)
Douglas (FC Barcelona - Sporting Gijón, wypożyczenie)
Darko Brasanac (Partizan Belgrad - Real Betis, 1,5 mln euro)
Luciano (Corinthians - CD Leganés, wypożyczenie)


Bundesliga

Jeśli za 19-latka, który w Nottingham Forest strzelił zaledwie 6 goli w 25 meczach, płaci się 15 mln euro, to znaczy, że angielski wirus finansowy powoli zaraża też kluby Bundesligi. Na razie mowy o epidemii nie ma, za tym szalonym transferem stoi bowiem Red Bull Lipsk - klub z pokaźnymi zasobami pieniędzy.

Lekkie symptomy choroby wykazał też Bayer Leverkusen. Klub z Nadrenii Północnej - Westfalii za austriackiego stopera Aleksandara Dragovicia zapłacił aż 18 mln euro. Były gracz Dynama Kijów to obrońca wysokiej klasy, ale wydawanie prawie 20 baniek na piłkarza, który nie grał w żadnej z najsilniejszych lig Europy, jest dość odważne, żeby nie powiedzieć lekkomyślne.

Poważnie wzmocnione wróci Schalke do ligowej rywalizacji po przerwie na mecze reprezentacji. Jewhen Konoplanka w Sevilli nie był sobą, podobnie jak Benjamin Stambouli w Paryżu. Czy w Gelskenkirchen odzyskają swoją tożsamość? Szefowie Koenigsblauen postanowili zaryzykować i sprawdzić to za własne pieniądze. Ciekawe też, jak w realiach Bundesligi odnajdzie się Nabil Bentaleb. Algierczyk radził sobie w Premier League, więc i na niemieckich boiskach nie powinien mieć z tym kłopotu.

Douglas Santos (Atlético Mineiro - HSV, 7,5 mln euro)
Philipp Wollscheid (Stoke City - VfL Wolfsburg, wypożyczenie)
Mario Gómez (ACF Fiorentina - VfL Wolfsburg, 7 mln euro)
Serge Gnabry (Arsenal FC - Werder Brema, 5 mln euro)
Martin Hinteregger (Red Bull Salzburg - FC Augsburg, 7 mln euro)
Jonathan Schmid (TSG 1899 Hoffenheim - FC Augsburg, 5,3 mln euro)
Kyriakos Papadopoulos (Bayer Leverkusen - Red Bull Lipsk, wypożyczenie)
Jewhen Konoplanka (Sevilla FC - Schalke 04 Gelsenkirchen, wypożyczenie)
Benjamin Stambouli (Paris Saint-Germain - Schalke 04 Gelsenkirchen, 8,5 mln euro)
Nabil Bentaleb (Tottenham Hotspur - Schalke 04 Gelsenkirchen, wypożyczenie)
Aleksandar Dragović (Dynamo Kijów - Bayer Leverkusen, 18 mln euro)
Georg Niedermeyer (VfB Stuttgart - SC Freiburg, bez odstępnego)
Bernardo (Red Bull Salzburg - Red Bull Lipsk, 6 mln euro)
Oliver Burke (Nottingham Forest - Red Bull Lipsk, 15 mln euro)
Alexander Esswein (FC Augsburg - Hertha Berlin, 2,5 mln euro)
Levin Öztunali (Bayer Leverkusen - 1. FSV Mainz, 5 mln euro)
Roman Bezjak (HNK Rijeka - SV Darmstadt, 2 mln euro)


Serie A

Inter na João Mário i Gabriela Barbosę wydał prawie 70 mln euro, ale do Ligi Europy ich nie zgłosił. Wszystko przez zasadę finansowego fair play, do której klub z Mediolanu w ostatnich latach niezbyt się stosował. W lidze obaj powinni jednak błyszczeć. Zwłaszcza Gabigol w duecie z Mauro Icardim ma stanowić postrach każdej drużyny w lidze.

Największym wydarzeniem ostatnich dni jest wypożyczenie Joego Harta z Manchesteru City do Torino. Dla Anglika to zsyłka, sportowa degradacja. Jeszcze nie tak dawno temu walczył w Lidze Mistrzów, a teraz czeka go batalia o utrzymanie w Serie A. Trochę smutne, ale Anglik sam jest sobie winien.

Milan potrzebował świeżej krwi i w końcu ją dostał. Matias Fernández i Jose Sosa to nieźli piłkarze, ale nie o takich wzmocnieniach marzyli kibice Rossonerich i trener Vincenzo Montella. Chińscy właściciele klubu z San Siro na razie nie są zbyt rozrzutni. Może zimą odważniej ruszą na zakupy.

Kolejny powrót do Serie A zaliczył Alberto Aquilani. Wcześniej trafiał jednak do dużo mocniejszych klubów - Juve, Milanu i Fiorentiny. Teraz jednak nikt z tuzów Serie A go nie chciał. Wychowanek Romy postara się więc pomóc Delfino Pescara uniknąć spadku. Wspierać go w tym będzie Simone Pepe, a przynajmniej będzie próbował. Ma już bowiem 33 lata...

O nowego defensywnego pomocnika postarało się Napoli. 19-letni Amadou Diawara w poprzednim sezonie był podstawowym graczem Bologny. O wywalczenie miejsca w pierwszym składzie Azzurrich będzie mu bardzo trudno, ale nie po to Aurelio De Laurentiis zapłacił za niego prawie 15 mln euro, by był tylko uzupełnieniem kadry.

Matias Fernández (ACF Fiorentina - AC Milan, wypożyczenie)
José Sosa (Besiktas - AC Milan, 7,5 mln euro)
João Mário (Sporting Lizbona - Inter Mediolan, 40 mln euro)
Gabriel Barbosa (Santos FC - Inted Mediolan, 27,5 mln euro)
Sebastián Cristóforo (Sevilla FC - ACF Fiorentina, wypożyczenie)
Hrvoje Milić (Hajduk Split - ACF Fiorentina, 1 mln euro)
Lucas Orbán (Valencia CF - FC Genoa, bez odstępnego)
Davide Biraschi (Avellino - FC Genoa, 1,6 mln euro)
Giovanni Simeone (River Plate - FC Genoa, 3 mln euro)
Luis Alberto (Liverpool FC - Lazio Rzym, 5 mln euro)
Bastos (FK Rostów - Lazio Rzym, 6,5 mln euro)
Joe Hart (Manchester City - Torino FC, wypożyczenie)
Leandro Castán (Sampdoria Genua - Torino FC, wypożyczenie)
Lorenzo De Silvestri (Sampdoria Genua - Torino FC, 3,6 mln euro)
Mirko Valdifiori (SSC Napoli - Torino FC, 3,5 mln euro)
Maximiliano Oliveira (Penarol - ACF Fiorentina, wypożyczenie)
Carlos Salcedo (Guadalajara - ACF Fiorentina, wypożyczenie)
Etrit Berisha (Lazio Rzym - Atalanta Bergamo, wypożyczenie)
Aleksandar Pesić (FC Toulouse - Atalanta Bergamo, wypożyczenie)
Abdoulay Konko (Lazio Rzym - Atalanta Bergamo, bez odstępnego)
Vasilis Torosidis (AS Roma - FC Bologna, bez odstępnego)
Laurenzo Crisetig (Inter Mediolan - FC Bologna, 2,7 mln euro)
Blerim Dzemaili (Galatasaray Stambuł - FC Bologna, 1,3 mln euro)
Panagiotis Tachtsidis (Torino FC - Cagliari Calcio, wypożyczenie)
Nikola Maksimović (Torino FC - SSC Napoli, wypożyczenie)
Marko Rog (Dynamo Zagrzeb - SSC Napoli, wypożyczenie)
Amadou Diawara (FC Bologna - SSC Napoli, 14,5 mln euro)
Pietro Iemmello (Spezia - US Sassuolo, 2,3 mln euro)
Gianmarco Ferrari (Crotone - US Sassuolo, 4 mln euro)
Bruno Henrique (Corinthians - US Palermo, 3,3 mln euro)
Alessandro Diamanti (Guanhzou Ervergrande - US Palermo, bez odstępnego)
Jonathan de Guzmán (SSC Napoli - Chievo Werona, wypożyczenie)
Samuel Bastien (RSC Anderlecht - Chievo Werona, 1,3 mln euro)
Alberto Aquilani (Sporting Lizbona - Delfino Pescara, bez odstępnego)
Simone Pepe (Chievo Werona - Delfino Pescara, bez odstępnego)
Jean-Christophe Bahebeck (Paris Saint-Germain - Delfino Pescara, wypożyczenie)
Dodô (Inter Mediolan - Sampdoria Genua, wypożyczenie)
Bruno Peres (Torino FC - AS Roma, wypożyczenie)
Frédéric Veseli (FC Lugano - Empoli FC, bez odstępnego)

Inne ciekawe transfery

Mario Balotellego tego lata nie chciał zatrudnić prawie nikt, aż w końcu zgłosił się klub z Nicei. Krnąbrny Włoch do spółki z eksstoperem Wolfsburga - Dante - oraz wypożyczonym z Dynama Kijów Younèsem Belhandą ma pozwolić klubowi z Lazurowego Wybrzeża połączyć rywalizację we francuskiej ekstraklasie z występami w Lidze Europy.

Polska kolonia w Ligue 1 w ostatnich dniach sierpnia powiększyła się o dwóch graczy. Igor Lewczuk sprawdzi się w Girondins Bordeaux. W ostatnich dwóch sezonach były gracz Znicza Pruszków i Zawiszy Bydgoszcz zrobił ogromny postęp. Transfer do solidnego francuskiego ligowca powinien być dla niego kolejnym krokiem naprzód. Być może ekslegioniście przyjdzie walczyć z Mariuszem Stępińskim, nowym snajperem FC Nantes, klubu Waldemara Kity.

Sporting tego lata stracił kilka swoich gwiazd. W ich miejsce Lwy ściągnęły m.in. wieżowca z Wolfsburga, Basa Dosta oraz wypożyczyły z Liverpoolu byłego asa Benfiki, Lazara Markovicia. Szefowie Orłów również nie szczędzili grosza na wzmocnienia. Prawie 17 mln euro za Rafę Silvę, dotychczasowego skrzydłowego Bragi, pokazuje, że zespół z czerwonej części Lizbony chce się liczyć nie tylko w lidze portugalskiej, ale też w europejskich pucharach.

Igor Lewczuk (Legia Warszawa - Girondins Bordeaux, 1 mln euro)
Walerij Kazaiszwili (Vitesse Arnhem - Legia Warszawa, wypożyczenie)
Hakim Ziyech (Twente Enschede - Ajax Amsterdam, 11 mln euro)
Siem de Jong (Newcastle United - PSV Eindhoven, wypożyczenie)
Bart Ramselaar (FC Utrecht - PSV Eindhoven, 6 mln euro)
Rafa Silva (SC Braga - Benfica Lizbona, 16,4 mln euro)
Younès Belhanda (Dynamo Kijów - OGC Nice, wypożyczenie)
Mario Balotelli (Liverpool FC - OGC Nice, bez odstępnego)
Dante (VfL Wolfsburg - OGC Nice, 2,1 mln euro)
Iwan Nowosielcew (Rubin Kazań - Zenit Sankt Petersburg, 10 mln euro)
Yohan Mollo (AS Saint-Étienne - KS Samara)
Paweł Wszołek (Hellas Werona - Queens Park Rangers, wypożyczenie)
Matt Miazga (Chelsea FC - Vitesse Arnhem, wypożyczenie)
Lazar Marković (Liverpool FC - Sporting CP, wypożyczenie)
Luc Castaignos (Eintracht Frankfurt - Sporting CP, 2,5 mln euro)
Bas Dost (VfL Wolfsburg - Sporting CP, 10 mln euro) 
Ivan Cavaleiro (AS Monaco - Wolverhampton Wanderers, 8 mln euro)
Nigel de Jong (Los Angeles Galaxy - Galatasaray Stambuł, bez odstępnego)
Óscar Cardozo (Trabzonspor - Olympiakos Pireus, 2,4 mln euro)
Moussa Sow (Al-Ahli - Fenerbahce Stambuł, wypożyczenie)
William Vainqueur (AS Roma - Olympique Marsylia, wypożyczenie)
Kolbeinn Sigthórsson (FC Nantes - Galatasaray Stambuł, wyposażenie)
Mariusz Stępiński (Ruch Chorzów - FC Nantes, 2 mln euro)
Naldo (Sporting CP - FK Krasnodar, 4,5 mln euro)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz