piątek, 18 października 2013

Gwiazdy za darmo. Lista piłkarzy, którym latem kończą się kontrakty

1 stycznia 2014 roku, od tego dnia piłkarze, którym umowy z obecnym pracodawcą kończą się 30 czerwca, mogą podpisywać kontrakty z nowym klubem. Grono zawodników gotowych do wzięcia następnego lata za darmo jest wyjątkowo dorodne. Początek nowego roku będzie więc pracowitym czasem dla ludzi odpowiedzialnych w klubach za transfery. To od ich zdolności negocjacyjnych i zasobności portfeli ich pracodawców zależeć będzie w dużej mierze, gdzie w kolejnym sezonie zagrają gwiazdy światowego futbolu. Poniżej lista najsmakowitszych kąsków z futbolowego stołu, który zostanie zastawiony już za kilka miesięcy.

BUNDESLIGA - OD LEWANDOWSKIEGO DO DIEGO

Wycenianego na 39 mln euro Roberta Lewandowskiego łączono już chyba ze wszystkimi największymi klubami Europy. Jeszcze miesiąc temu wszystko wskazywało na to, że w styczniu podpisze umowę z Bayernem. Potem jednak zaczęto na poważnie mówić o zainteresowaniu ze strony Realu Madryt, a ostatnio Barcelony. Ponad 80% fanów "Blaugrany" chętnie widziałoby Polaka w bordowo-niebieskiej koszulce, a w klubie ze stolicy Katalonii ze zdaniem fanów się liczą. Nie ma nic dziwnego w tym, że czołowe kluby Starego Kontynentu biją się o podpis Lewandowskiego. Mogą bowiem wziąć za darmo jednego z najlepszych snajperów świata. Gra jest więc warta świeczki.

Problemów ze znalezieniem nowego pracodawcy nie powinni mieć też Daniel van Buyten, Rafinha i Claudio Pizarro z Bayernu. Sebastian Kehl z Borussii Dortmund najlepsze lata ma już co prawda za sobą, ale zdrowy ciągle jest znakomitym pomocnikiem. O najwyższe cele grać już pewnie nie będzie, ale drużyny pokroju VfB Stuttgart, Werderu Brema czy Hamburgera SV z pewnością miałyby z niego pociechę.

Dzięki prawu Bosmana umowy z nowymi klubami już w styczniu mogą podpisać też m.in. Juan Arango z Borussia Mönchengladbach, Didier Ya Konan z Hannoveru 96, Levan Kobiashvili z Herthy Berlin, Edson Braafheid z Hoffenheim, Rafael Schafer oraz Hanno Balitsch z Norymbergi, Timo Hildebrand i Jermaine Jones z Schalke, Arthur Boka, Cristian Molinaro i Cacau ze Stuttgartu, Clemens Fritz, Aaron Hunt i Philipp Bargfrede z Werderu Brema, a także Diego, Ivica Olić i Jan Polak z Wolfsburga.

PRIMERA DIVISION - OD VALDESA DO XABIEGO ALONSO

Jeśli Barca nie zakontraktuje w styczniu nowego bramkarza, latem może mieć kłopot. 30 czerwca 2014 roku umowy kończą się bowiem zarówno Victorowi Valdesowi, jak i Jose Manuelowi Pinto. Ten pierwszy raczej kontraktu nie przedłuży, drugi ciągle się zastanawia.

Gdyby ktoś chciał kupić Xabiego Alonso, musiałby się liczyć z wydatkiem rzędu 15-18 mln euro. Latem może mieć go za darmo. Hiszpański pomocnik popadł w niełaskę Carlo Ancelottiego i zimą na pewno spróbuje znaleźć nowego pracodawcę. To czy wyjedzie z Madrytu już w styczniu, czy dopiero latem, pozostaje niewiadomą. Pewne jest jedno - Alonso w kolejnym sezonie w barwach "Królewskich" już nie zagra.

Telefony agentów trzech graczy Atletico Madryt w styczniu będą dzwonić bez przerwy. Raul Garcia, Tiago i Daniel Aranzubia to bowiem solidni gracze, którzy daliby odpowiednią jakość większości klubów z najsilniejszych lig Europy. Może nie tych z absolutnego topu, ale na pewno z górnych połówek tabeli.

Latem 2014 roku do wzięcia za darmo będą też m.in. Andoni Iraola i Carlos Gurpegui z Athleticu Bilbao, Nacho i Salva Sevilla z Betisu, Joan Capdevilla i Simao Sabrosa z Espanyolu Barcelona, Borja i Jaime Gavilan z Getafe, Christian Lell, Loukas Vyntra i Nabil El Zhar z Levante, Carlos Kameni i Eliseu z Malagi, Damia z Osasuny, Patrick Ebert, Alvaro Rubio i Manucho z Realu Valladolid oraz Mateo Musacchio i Cani z Villarreal.

SERIE A - OD PIRLO DO TONIEGO

Szefowie Juventusu nadal nie rozpoczęli negocjacji z Andreą Pirlo w sprawie nowej umowy. Włoski pomocnik ma już co prawda 34 lata na karku, ale w ostatnich miesiącach przeżywa swoją kolejną już młodość. Jeśli włodarze "Starej Damy" dalej będą zwlekać, mogą zostać z ręką w nocniku. Chętnych na usługi Pirlo szukać bowiem nie trzeba. Zgłoszą się sami, bezpośrednio do zawodnika, pomijając menedżerów Juventusu.

W podobnej sytuacji do Pirlo jest o rok starszy od niego Miroslav Klose. Z tą różnicą jednak, że Niemiec ogłosił już, że nie przedłuży kończącego się w czerwcu kontraktu z Lazio Rzym. Jeszcze kilka tygodni temu urodzony w Opolu napastnik zapowiadał, że ostatnie lata kariery zamierza spędzić w amerykańskiej MLS. Gdy zainteresowanie najlepszym snajperem reprezentacji Niemiec (na razie dzieli to miano z Gerdem Müllerem) wyraziła FC Barcelona, Klose nabrał wody w usta. Wydaje się, że temat MLS jest na razie nieaktualny. "Dumie Katalonii" się bowiem nie odmawia.

Wśród graczy Serie A, którzy umowy z nowymi klubami będą mogli negocjować już od 1 stycznia, są też takie gwiazdy jak snajper Interu Mediolan, Diego Milito, jego koledzy z drużyny: Walter Samuel, Christian Chivu i Esteban Cambiasso oraz Javier Zanetti. W wypadku tego ostatniego nie ma jednak mowy o tym, by zmienił klub. Nie raz przyznawał on bowiem, że karierę zamierza zakończyć w Mediolanie.

Latem "wolnymi zawodnikami" staną się też gracze Fiorentiny: David Pizarro, Massimo Ambrosini, Juan Vargas i Manuel Pasqual, bramkarz Milanu Christian Abbiatti, obrońca "Rossonerich" Ignazio Abate, piłkarze Romy - Rodrigo Taddei i Nicolas Burdisso, zamieszany w aferę z ustawianiem wyników meczów kapitan Lazio Rzym Stefano Mauri, jego kumpel z drużyny Sergio Floccari, stoper Atalanty Mario Yepes, obrońca Bolonii Marek Cech, pomocnicy Cagliari Albin Ekdal i Daniele Dessena, gracz środkowej linii Torino, Matteo Brighi, oraz napastnik Hellas Verony, Luca Toni.

PREMIER LEAGUE - OD TERRY'EGO DO SZCZĘSNEGO

Lista zawodników Premiership, którym umowy kończą się 30 czerwca 2014 roku, jest imponująca. Teoretycznie wkrótce do wzięcia za darmo będą filary Chelsea Londyn - John Terry, Frank Lampard i Ashley Cole. Dwóch pierwszych raczej zostanie na Stamford Bridge, zważając na szacunek, którym darzy ich Jose Mourinho. Ostatni na 80% zmieni otoczenie, obierając kierunek na Paryż.

Spore problemy kadrowe może mieć niebawem David Moyes, trener Manchesteru United, jeśli negocjacje kontraktowe z Nemanją Vidiciem, Patrice'em Evrą i Michaelem Carrickiem nie skończą się porozumieniem. Gdy stanie się tak w przypadku Rio Ferdinanda, nikt płakał nie będzie. Na Old Trafford już dawno mają go dość. 30 czerwca to także ostatni dzień obowiązywania obecnego kontraktu Ryana Giggsa. Nadal nie wiadomo, czy Walijczyk latem odejdzie na emeryturę, czy podpisze nową, roczną umowę. Podobny dylemat czeka Brada Friedela z Tottenhamu i Marka Schwarzera z Chelsea.

Latem umowy z Arsenalem kończą się zarówno Wojciechowi Szczęsnemu, jak i Łukaszowi Fabiańskiemu. Ten pierwszy o nowy kontrakt może być spokojny, o ile oczywiście zaakceptuje warunki "Kanonierów". Drugi z kolei już powinien zacząć szukać sobie nowego pracodawcy. Jego czas w Arsenalu nieubłaganie się kończy. Podobnie jak Bacary'emu Sagni i Tomasowi Rosickiemu.

W gronie piłkarzy, którzy już w styczniu będą mogli skorzystać z prawa Bosmana, są także m.in. Samuel Eto'o z Chelsea, Younes Kaboul z Tottenhamu, Joleon Lescott z Manchesteru City, John Heitinga z Evertonu, Sebastian Larsson z Sunderlandu, John Arne Riise, Dymitar Berbatov, Steve Sidwell i Philippe Senderos z Fulham, Joe Cole i Mladen Petrić z West Hamu United, Jermaine Pennant ze Stoke City, Craig Bellamy z Cardiff City oraz Nicolas Anelka z West Bromwich Albion.

LIGUE 1 - OD MENEZA PO MUTU

Wyceniany na ok. 19 mln euro Jérémy Menez jest "najsmakowitszym kąskiem" na transferowym stole we Francji. O pomocnika, którego niezbyt ceni Laurent Blanc, stara się kilka czołowych klubów Europy z Juventusem Turyn na czele.

Latem z PSG może odejść też Blaise Matuidi. Nie chce mi się jednak wierzyć, że szefowie paryskiego klubu pozwolą mu podpisać umowę z nowym klubem. Podobnie postąpią z pewnością włodarze AS Monaco w przypadku Érica Abidala. Jeśli chodzi o innego stopera z księstwa, Ricardo Carvalho, sprawa nowej umowy, jest dużo bardziej niepewna.

Latem do wzięcia za darmo będą też snajperzy Lyonu, Bafetimbi Gomis i Jimmy Briand, oraz bramkarze: "Olimpijczyk" Rémy VercoutreBenoit Costil z Rennes, Vincent Enyeama z OSC Lille, Mickaël Landreau z Bastii oraz Guillermo Ochoa z Ajaccio.

1 lipca "wolnymi graczami" staną się także: Adrian Mutu z Ajaccio, Julien Ferét z Rennes, Brice Dja Djedjé z Evian, Nemanja Pejcinović z OGC Nice, Garry Bocaly z Montpellier HSC, Yann Jouffre i Grégory Bourillon z Lorient, Nicolas Maurice-Belay i Landry N'Guemo z Girondins Bordeaux, Filip Djordjević z Nantes, Benoit Cheyrou i Souleymane Diawara z Olympique Marsylia, Túlio de Melo i David Rozehnal z OSC Lille, Steed Malbranque z Olympique Lyon, Grégory Pujol z Valenciennes, Sébastien Squillaci, Ilan i Romaric z Bastii oraz Jean-Pascal Mignot z AS Saint-Etienne.

T-MOBILE EKSTRAKLASA - OD RADOVICIA PO MURAWSKIEGO

Szefowie Legii wkrótce usiądą do negocjacji w sprawie nowych umów z Miroslavem RadoviciemJakubem Wawrzyniakiem i Jakubem Rzeźniczakiem. Choć wszystkim można sporo zarzucić (a zwłaszcza temu drugiemu), nikt nie wyobraża sobie drużyny z Warszawy bez nich. Zważając na ostatnią formę Tomasza Brzyskiego, warto też i jemu przedstawić ofertę.

Podobnym szacunkiem jak Radovicia w Legii traktują Rafała Murawskiego kibice Lecha Poznań. To, że przedłuży on umowę z "Kolejorzem", biorą za pewnik. Raczej się nie zawiodą, bo nie wydaje mi się, by ktokolwiek w Polsce, a tym bardziej zagranicą, był zainteresowany sprowadzeniem "Murasia".

Spore zainteresowanie wzbudzić może za to Przemysław Kaźmierczak ze Śląska Wrocław. W klubie ze stolicy Dolnego Śląska nie dzieje się dobrze, więc nie zdziwię się, gdy "Kaz" opuści tonący okręt i zmieni pracodawcę.

Latem skończy się też pewnie saga transferowa z Prejuce'em Nakoulmą w roli głównej, trwającą prawie tak długo jak ta z Robertem Lewandowskim. Gdzie przejdzie reprezentant Burkina Faso? W Rosji grać nie chce, choć tam chcą go najbardziej. "Prezesa" ciągnie na Zachód. Problem w tym, że tam z kolei nie jest zbyt mile widziany. Może więc Legia albo szykująca ofensywę transferową Wisła?

Szefowie "Białej Gwiazdy" już w styczniu będą musieli odpowiedzieć sobie na pytanie, co dalej z Patrykiem Małeckim. Pomocnik nie gra na miarę swoich możliwości, ale ostatnio wyraźnie się uspokoił, może więc warto dać mu kolejną szansę? Nie wyobrażam sobie bowiem Małeckiego w innej ligowej drużynie. Albo więc Wisła, albo futbolowy niebyt.

30 czerwca 2014 roku kontrakty kończą się także m.in. Serhijowi Pylypczukowi i Tomaszowi Lisowskiemu z Korony Kielce, Daylonowi Claasenowi, Manuelowi Arboledzie i Mateuszowi Możdżeniowi z Lecha Poznań (z tym pierwszym umowa raczej zostanie przedłużona), Adamowi Danchowi i Pawłowi Olkowskiemu z Górnika Zabrze (ten drugi to jeden z najbardziej rozchwytywanych piłkarzy w naszej lidze), Maciejowi Jankowskiemu z Ruchu Chorzów, Dariuszowi Treli z Piasta Gliwice, Marijanowi Kelemenowi i Adamowi Kokoszce ze Śląska Wrocław, Gordanowi Bunozie, Arkadiuszowi Głowackiemu, Łukaszowi Gargule i Pawłowi Brożkowi z Wisły Kraków, Adamowi Banasiowi z Zagłębia Lubin, Marcinowi Kusiowi i Saidiemu Ntibazonkizie z Cracovii, Ugo Ukahowi i Tomaszowi Bandrowskiemu z Jagiellonii Białystok oraz Daisuke Matsuiemu z Lechii Gdańsk.

* źródła danych: transfermarkt.de, goal.com, wikipedia.org




1 komentarz:

  1. Z tych wszystkich nazwisk można sklecić całkiem ładną jedenastkę, a może nawet i ze dwie :)
    Valdes wiadomo, że odejdzie z Barcelony, najpewniej do Monaco. Z kolei Pinto najprawdopodobniej na Camp Nou zostanie, ale chyba nie będzie pierwszym bramkarzem - nie ten wiek i nie te umiejętności.
    Co do Lewandowskiego, bardziej do Realu niż Barcelony się wytransferuje. Sondami socios bym się nie sugerował, bo gdyby zadać pytanie kibicom jakiegokolwiek klubu, czy chcieliby u siebie Polaka, to w każdym z nich 80% wskazać (albo więcej) byłoby pozytywnych.
    O przyszłość Pirlo w Juventusie też bym się chyba nie martwił. I on, i klub zadowoleni są ze współpracy, poza tym, w tym wieku już chyba nie będzie mu się chciało zapuszczać korzeni w nowym miejscu.
    A Mutu jeszcze żyje? :)
    pzdr.

    OdpowiedzUsuń